Türkiye'de şiddetin kesişimselliğinin sosyal medyadaki görünümleri: Onedio örneği
Aspects of the intersectionality of violence on social media in Turkey: The case of Onedio
- Tez No: 729387
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ŞAHİN KÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Sosyal medyanın yaygınlaşması, herkes tarafından ulaşılabilir ve kullanılabilir bir alan haline gelmesi yaşamlarımızın pek çok anının sosyal medyada görünür olmasına yol açmış, şiddet de yaşamlarımızın sosyal medyada görünür olan anlarından biri haline gelmiştir. Bu çalışma feminist care teorisi kapsamında kadına, hayvana, çocuğa ve erkeğe yönelik şiddetin sosyal medyadaki görünümleri, bunun kesişimselliği ve sosyal medya kullanıcılarının bu konudaki farkındalıklarını ele almaktadır. İçerik ve söylem analizi tekniklerinin kullanıldığı araştırmada, sosyal medya platformları arasında yer alan ve bir haber sitesi olan Onedio platformunda 1 Ocak – 31 Temmuz 2021 tarihleri arasında oluşturulmuş şiddet haberi içerikleri ve bu içeriklere ilişkin kullanıcı yorumları içerik ve söylem analiz birimini oluşturmaktadır. Veri analizi için MAXQDA nitel analiz programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda şiddetin kesişimselliğinden söz edilebileceği, yorumcuların şiddete karşı bir farkındalığa sahip olduğu ancak bu farkındalığın ataerkil ve türcü kodlarla ifade edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Social media becoming widespread and an available space to all has caused a lot of moments of our lives to become visible and violence has also become a visible part of our lives on social media. This study discusses the visibility of violence against women, animals, children and men on social media and its intersectionality and tackles the awareness of social media users on the subject matter within the context of feminist care theory. Having the content on violence published between the dates January 1st of 2021 and July 31st of 2021 on a website which is both a news site and a social media platform named Onedio and the comments left by the users on said content as the unit of analysis, this study uses the techniques of content analysis and discourse analsysis. MAXQDA qualitative analysis program has been used for data analysis. In light of the findings, this study manifests that it is certain that there is an intersectionality of violence and that the commenters have an anti-violence awareness but this awareness is expressed through patriarchal and speciesist codes.