Sensör ve uzaktan kontrol sisteminin iş güvenliğine etkileri
Effects of sensor and remote control system on occupational safety
- Tez No: 729436
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZ HULUSİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Ülkemizde ve dünyada iş kazaları ve meslek hastalıkları konusunda yayınlanan veriler incelendiğinde yitirilen hayatlar, kalıcı iş göremezlik durumu, maddi ve manevi kayıplar, konunun kamu düzeni ve toplum açısından ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Bu konuda temel hedef, iş kazaları ve meslek hastalıklarını baştan önlemek olmalıdır. Teknoloji kullanılırken alınacak olan önlemlerin kişilerin hata yapmasına olanak vermemesi veya en aza indirmesi üzerine kurulu olması gerekmektedir. Gelişen teknolojinin iş güvenliğine olumlu etkileri arasında sensör uygulamaları da bulunmaktadır. Klasik sensörlerin yetersiz kaldığı günümüzde donatılan kameralarla algılama yapan, kızıl ötesi sensörler sayesinde çevresindeki vücut sıcaklığını algılayarak hareketi tespit eden sensörlerin iş güvenliğine olumlu katkıları olduğunu söylememiz mümkündür İş makinalarından kaynaklı riskleri önlemek amacıyla tasarlanmış olan uzaktan kontrol sistemi, makinaların belli bir mesafeden çalıştırılması ve kontrolü olarak tanımlanabilir. Böylece uzaktan kontrol sistemi operatörün emniyetini artırdığından, iş makinalarından kaynaklı riskleri minimize ederek, iş kazalarını azaltmaktadır. Ancak bu sistemde operatör duyusal fonksiyonlarını etkili bir biçimde kullanamayacağından, bu durumu sistemin olumsuz tarafı olarak söylemek mümkündür. Bu çalışmada sensör ve uzaktan kontrol sisteminin sağladığı avantaj ve dezavantajlar göz ardı edilmeden, iş sağlığı ve güvenliğinde oluşturacağı etkiler, alınacak önlemler, yapılan risk değerlendirmeleri ile ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
When the data published on work accidents and occupational diseases in our country and in the world are examined, the lives lost, permanent incapacity for work, material and moral losses reveal how important the issue is in terms of public order and society. The main goal in this regard should be to prevent work accidents and occupational diseases from the beginning. The precautions to be taken while using technology should be based on not allowing people to make mistakes or minimizing them. Sensor applications are among the positive effects of developing technology on occupational safety. It is possible to say that sensors that detect movement by detecting the body temperature around them thanks to infrared sensors, which detect with cameras equipped today, where conventional sensors are insufficient, have positive contributions to occupational safety. Remote control system, which is designed to prevent risks arising from work machines, can be defined as the operation and control of machines from a certain distance. Thus, since the remote control system increases the safety of the operator, it minimizes the risks arising from the work machines and reduces the work accidents. However, since the operator cannot use her sensory functions effectively in this system, it is possible to say this as the negative side of the system. In this study, without ignoring the advantages and disadvantages provided by the sensor and remote control system, the effects on occupational health and safety, the precautions to be taken, and the risk assessments are revealed.