COVID 19 pandemi döneminde hemşirelerin mizah tarzları ve psikolojik iyi oluş ilişkisi
The relationship between humor styles and psychological well-being of nurses during the COVID 19 pandemic period
  1. Tez No: 729457
  2. Yazar: BAHAR KANTARCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FADİME KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, COVID-19 pandemi döneminde hemşirelerin mizah tarzları ve psikolojik iyi oluş düzeyini belirlemek, mizah tarzları ve psikolojik iyi oluşu etkileyen bazı özellikleri ve aralarındaki ilişkiyi incelemek amacıyla kesitsel olarak yürütüldü. Araştırmanın evrenini, 303 hemşire oluşturdu. Araştırmada örneklem hesabı yapılmadan veri toplama tarihleri arasında örneklem seçim kriterlerine uygun olan 265 hemşireye ulaşıldı. Nihai olarak araştırmanın örneklemini 260 hemşire oluşturdu. Araştırmada veriler, Bilgi Formu, Mizah Tarzları Ölçeği (MTÖ) ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PİOÖ) kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde frekans, aritmetik ortalama, minimum ve maximum, skewness, kurtosiss, Korelasyon Analizi ve Bağımsız Gruplarda t Testi, One Way ANOVA, Mann-Whitney U Analizi, Kruskal Wallis Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a cross-sectional study to determine the humor styles and psychological well-being of nurses during the COVID-19 pandemic period, and to examine some characteristics that affect humor styles and psychological wellbeing, and the relationship between them. The universe of the research consisted of 303 nurses. In the study, 265 nurses who were suitable for the sample selection criteria were reached between the data collection dates without sampling. Finally, the sample of the study consisted of 260 nurses. In the study, data were collected using the Information Form, Humor Styles Scale (HSC) and Psychological Well-Being Scale (PWBS). In the analysis of data, frequency, arithmetic mean, minimum and maximum, skewness, kurtosiss, correlation analysis, t- Test in Independent Groups, One Way ANOVA, Mann-Whitney U Analysis, Kruskal Wallis H Test was used.