COVID-19 pandemi döneminde sağlık çalışanlarının depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri, stresle başa çıkma tarzları ve ilişkili faktörler
Healthcare workers' depression, anxiety and stress levels, stress coping styles and related factors during the COVID-19 pandemic
- Tez No: 729456
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FADİME KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araĢtırma COVID-19 pandemi döneminde bir sağlık kurumunda çalıĢanların Depresyon, Anksiyete ve Stres Düzeyi, Stresle BaĢa Çıkma Tarzı ve iliĢkili faktörleri incelenmek amacıyla kesitsel desende yürütüldü. AraĢtırmanın örneklemini bir hastanede görev alan 278 katılımcı oluĢturdu. AraĢtırmanın verileri KiĢisel Bilgi Formu, Depresyon Anksiyete ve Stres Ölçeği-21 (DASS-21), Stresle BaĢa Çıkma Tarzları Ölçeği kullanılarak toplandı. Katılımcıların DASS-21 puan ortalaması“Depresyon”5.09±4.88 (0-21),“Anksiyete”3.66±3.61 (0-17) ve“Stres”6.12±4.91 (0-20) olduğu belirlendi. Katılımcıların Stresle BaĢa Çıkma Tarzları Ölçeği alt boyut puan ortalamalarının“Kendine Güvenli YaklaĢım”15.08±4.04 (3-21),“Ġyimser YaklaĢım”9.52±3.27 (0-15),“Sosyal Destek Arama”7.34±2.22 (1-12), Boyun Eğici YaklaĢım“ 6.35±3.23 (0-17) ve ”Çaresiz/Kendini Suçlayıcı YaklaĢım" 9.23±4.46 (0-24) olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a cross-sectional design to examine the Depression, Anxiety and Stress level, Coping Style and related factors of employees in a hospital during the COVID-19 pandemic period. The sample of the study consisted of 278 participants working in a hospital. The data of the study were collected using Personal Information Form, Depression Anxiety and Stress Inventory-21 (DASS-21) Scale, and Stress Coping Styles Scale. It was determined that the participants' DASS21 points mean“depression”5.09±4.88 (0-21),“anxiety”3.66±3.61 (0-17) and“stress”6.12±4.91 (0-20). participants' stress coping styles scale mean scores were“self-confident approach”15.08±4.04 (3-21),“optimistic approach”9.52±3.27 (0- 15),“seeking social support”7.34±2.22 (1-12), submissive approach“ 6.35±3.23 (0- 17) and ”helpless/self- blaming approach" 9.23±4.46 (0-24).