COVID-19 şüphesi nedeniyle pandemi polikliniğine başvuran hastalarda kardiyak etkilenmenin araştırılması
An investigation of cardiac effects in patients presenting to the pandemic clinic with suspected COVID-19
- Tez No: 729515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve amaç: Elektrokardiografi (EKG), kardiyovasküler hastalıkların tanısında kullanılan temel tanı yöntemidir. EKG çekimi sırasında ortaya çıkan dalgaların, mesafelerin, ritmin ve hızın değerlendirilmesi ile birçok kardiovasküler hastalık hakkında fikir sahibi olunabilir. COVID-19 virüsü kardiovasküler sistem üzerinde yıkıcı etkileri olabilen bir virüstür. COVID-19'un kardiovasküler sistem üzerinde oluşturduğu hasar, virüsün direk ve indirek (sekonder hasar) etkileriyle açıklanabilir. COVID-19 akut koroner sendrom, miyokardit, çeşitli aritmiler, kalp yetmezliği, pulmoner emboli veya koagülasyon bozukluğu gibi birçok kardiovasküler komplikasyona neden olabilir. Bu komplikasyonlar ileri yaş, komorbidite ve yoğun bakım ihtiyacı gibi faktörlerle birleştiğinde ölümcül sonuçlar ortaya çıkar. Hastalarda oluşan kardiovasküler komplikasyonlar High sensitive kardiyak Troponin (hs-cTn), kreatin kinaz (CK), Brain-Natriüretik peptid (BNP) ve D-dimer gibi belli laboratuvar belirteçlerinin yanı sıra EKG bulgularıyla da gösterilebilir. Bu çalışmada, COVID-19 şüphesi ile pandemi polikliniğine başvuran göğüs ağrılı hastalarda kardiak etkilenme olup olmadığı EKG bulgularına bakılarak araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışma Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Pandemi Polikliniğine COVID-19 şüphesi ve göğüs ağrısı şikâyeti nedeniyle başvuran hastalar üzerinde prospektif olarak yapıldı. Hastalar nazofarengeal örnekleme ile alınan PCR sonucuna göre PCR sonucu pozitif (+) ve negatif (-) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm katılımcıların demografik özellikleri, başvuru şikayetleri ve şikayetlerinin mevcudiyet süresi, fizik muayene bulguları, laboratuvar sonuçları ve EKG bulguları kaydedildi. PCR sonucu (+) olan hastalar, 15. günde kontrole çağırılarak yeniden EKG çekimi yapıldı ve bulgular kaydedildi. Elde edilen veriler SPSS 21.0 programında analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Electrocardiography (ECG) is a basic technique used in the diagnosis of cardiovascular diseases. The evaluation of the waves, distances, rhythm, and velocity occurring during ECG recording yields information about numerous cardiovascular diseases. COVID-19 virus have destructive effects on the cardiovascular system. The damage caused by COVID-19 to the cardiovascular system can be explained in terms of the direct and indirect (secondary) effects of the virus. COVID-19 can result in several cardiovascular complications, including acute coronary syndrome, myocarditis, various arrhythmias, heart failure, pulmonary embolism, and coagulation disorder. These complications can cause fatal results when combined with factors such as advanced age, comorbidity, and intensive care requirement. The cardiovascular complications caused in patients can also be shown with ECG findings in addition to specific laboratory markers such as high-sensitivity cardiac troponin (hs-cTn), creatine kinase (CK), brain-natriuretic peptide (BNP), and D-dimer. The aim of this study was to investigate the presence of cardiac involvement in patients with chest pain presenting to the pandemic outpatient clinic with suspected COVID-19 by examining their ECG findings. Materials and Methods: This study was conducted prospectively with patients presenting to the Kırıkkale University Medical Faculty Pandemic Clinic, Turkey, with chest pains and suspected COVID-19. Patients were divided into two groups based on PCR results from nasopharyngeal specimens: PCR positive (+), and PCR negative (-). All participants' demographic characteristics, presentation symptoms and duration thereof, physical examination findings, laboratory results, and ECG findings were recorded. PCR (+) patients were invited for control check-ups after 15 days and underwent repeat ECG examinations, the results of which were recorded. The data obtained were analyzed on SPSS 21.0 software. p values