The impact of domestic and foreign direct investments on economic growth in North Africa and Turkey: Panel Data Analysis
Yerli ve yabancı doğrudan yatırımın Kuzey Afrika ve Türkiye'de ekonomik büyümeye etkisi: Panel Veri Analizi
- Tez No: 729525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KABAKLARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez, 1988 ve 2018 yılları arasında Kuzey Afrika ve Türkiye'deki Doğrudan Yabancı Yatırım girişleri (DYY), Yurtiçi Yatırım (YY) ve ekonomik büyüme arasındaki bağlantıyı araştırmak için Panel very analizini (PMG) Panel Mean Group kullanmaktadır. Panel-ARDL ekonomik büyüme, doğrudan yabancı yatırım, yerli yatırım ve diğer bazı değişkenler arasındaki uzun vadeli dengeyi ilişkilerini test etmek için kullanılmaktadır. Ampirik sonuçlar, araştırdığımız tüm ülkelerde yurtiçi yatırımın (YY) kişi başına GSYH (ekonomik büyüme) üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca (DYY)'nin yalnızca Fas ve Türkiye'de ekonomik büyüme üzerinde güçlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi vardır. Örneklemenin tamamına bakıldığında, yurtiçi yatırımın hem uzun hem de kısa vadede ekonomik büyüme üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülebilir. Fakat, uzun vadede (DYY)'nin ekonomik büyüme üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkisi var. Granger nedensellik testine göre, yurtiçi yatırım ile kişi başına düşen GSYH arasında tek yönlü bir nedensellik vardır, ayrıca (DYY)'den kişi başına GSYH'ye uzanan başka bir tek yönlü nedensellikte vardır. Bu nedenle çalışma, (DYY)'yi ve yurtiçi yatırımı teşvik eden politikaların ekonomik büyümeyi teşvik etmek ve geliştirmek için gerekli olduğunu öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis uses the Panel pooled mean group (PMG) to explore the link between ForeigniDirectiInvestmentiInflows (FDII), DomesticiInvestment (DI), and economic growth in North Africa and Turkey between 1988 and 2018, allowing for both short-term and long-term analysis. The Panel ARDL is used to evaluate long-run equilibrium linkages between economic growth, foreign direct investment (FDI), domestic investment, and a variety of other factors. The empirical findings reveal that in all of the countries studied, domestic investment (DI) has a positive and statistically significant impact on GDP per capita (economic growth). FDII have a strong positive and statistically significant impact on economic growth but only in Morocco and Turkey. Meditating on the full sample it can be perceived that domestic investment has a positive and significant impact on economic growth both in the long and short run. Whereas, FDII has a positive and significant effect on economic growth only in the long run. According toiGranger Causality, there is a unidirectional causality between Domesticiinvestment and GDP per capita, also there is another unidirectional causality running from FDII to GDP per capita. Thus, the study suggests that the policies that stimulate FDII and domestic investment are required to foster and enhance economic growth.