Özofagus hastalıklarında stent uygulamaları
Stent applications in esophagus diseases
- Tez No: 729531
- Danışmanlar: PROF. DR. YENER AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada Ocak 2000- Aralık 2020 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda uygulanan özofajiyal stentlerin etkinliğinin restrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Cerrahi etik kurul onayı alındıktan sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 2000-2020 yılları arasında göğüs cerrahisi kliniğine başvuran ve özofajiyal stent yerleştirilen hastalar hastane otomasyonu ve hasta dosyaları üzerinden belirlendi. Çalışmamız retrospektif bir çalışmadır. Hastaların stent yerleştirilme endikasyonları, özofagusta striktür gelişip gelişmediği, fistül olup olmadığı, malign hastada tümörlerin lokalizasyonları, stentin komplikasyonları sağkalıma etkisi ve tedavide etkinliği değerlendirildi. Bulgular: Toplamda 288 hastaya 352 stent yerleştirildi ve 402 komplikasyon görüldü. Hastaların 33'ü benign, 255'i ise malign sebeplerden dolayı stent yerleştirildi. 158 hasta sayısı ile erkek cinsiyet fazlaydı. Tüm hastaların ortalama yaşları 63±9 (54-72) idi. Sağkalım süresi 143±70 gündü. Bir hastada meme kanserinin metastatik LAP nedeniyle eksternal bası sonucu ve 2 hastada benign özofagus hastalıkları nedeniyle darlık görüldü. Endikasyonlar; inoperabl özofagus kanseri (237 hasta, % 82.6), meme kanseri metastatik mediastinal LAP (1 hasta, % 0.34), malign özofagorespiratuvar fistül (17 hasta, % 5.9), opere özofagus kanseri anastomoz kaçağı (14 hasta, % 4.8), özofagus perforasyonları (17 hasta, % 5.9) ve benign özofagus darlığı geliştiren sebepler (2 hasta, %0.69) oldu. 31 hastanın 29'unda perforasyon veya fistülün, stent yerleştirilmesiyle kapandığı bulundu. Yaş ilerlemesi ile mortalite riskinde artış olduğu görüldü (p < 0.001). Proksimal yerleşimli stentlerin daha kötü prognozlu olduğu fakat istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü (p>0.05). Özofagus 1/3 orta yerleşimli stentlerin sağkalımın diğer yerleşim yerlerine göre daha iyi olduğu görüldü. Hastaya uygulanan stent sayısının artması ile mortalite riskinin arttığı görüldü. Sonuç: Özofagusun benign ve malign hastalıklarında kendiliğinden genişleyebilen metalik stentlerin uygulanması etkili, güvenilir ve hızlı bir tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Purose: In this study, it was aimed to retrospectively evaluate the efficacy of esophageal stents applied in Atatürk University Faculty of Medicine, Department of Thoracic Surgery between January 2000 and December 2020. Material and Methods: After obtaining the approval of the surgical ethics committee, patients who applied to the thoracic surgery clinic in Erzurum Atatürk University Medical Faculty Hospital between 2000 and 2020 and were accommodated with esophageal stents were determined through hospital automation and patient hospital files. Our study is a retrospective study. The indications for stent placement, the development of esophageal strictures, fistula, localization of tumors in the malignant patients, the effects of stent complications on survival and efficacy in treatment were evaluated. Results: In total, 352 stents were placed in 288 patients and 402 complications were observed. Stents were placed in 33 of the patients due to benign and 255 of them for malignant reasons. With 158 patients, male gender was more than female gender. The mean age of all patients was 63±9 (54-72). Survival was 143±70 days. Stenosis was observed in one patient as a result of external compression due to metastatic LAP from breast cancer and in 2 patients due to benign esophageal diseases. Indications; inoperable esophageal cancer (237 patients, 82.6%), breast cancer metastatic mediastinal LAP (1 patient, 0.34%), malignant esophagorespiratory fistula (17 patients, 5.9%), operated esophageal cancer anastomotic leak (14 patients, 4.8%), esophageal perforations (17 patients, 5.9%) and the causes that developed esophageal stricture to begin (2 patients, 0.69%). The perforation or fistula was found to be closed with stent placement in 29 of 31 patients. Mortality with advancing age at risk increase is observed (p < 0.001). It was observed that proximal stents had a worse prognosis, but it was not statistically significant (p>0.05). It was found that the progression and survival of medial located stents were better than other localized stents. It was observed that the mortality risk increased with the increase in the number of stents applied to a single patient. Conclusion: The application of self-expandable metallic stents is an effective, safe and rapid treatment method in benign and malignant diseases of the esophagus.