Malign özofagus darlık ve fistüllerinin self ekspandıbl metalik stentlerle palyasyonu
Paliation of malign esophagus stricture and fistuls with self expandible metalic stents
- Tez No: 129925
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR KORMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
inoperable özofagus kanserlerinin sonucu olarak ortaya çıkan dizfaji ve trakeaözofageal fıstül hastanın prognozunu etkileyen en önemli faktörlerdir. Günümüzde tıp teknolojisi hastalıkların tedavisi kadar palyasyonunda da önem kazanmıştır. Hastaların yaşam süreleri boyunca normale yakın bir hayat sürebilmeleri palyatif tedavinin ana amacıdır. Özofagus kanserlerinin palyasyonunda self-ekspandibl metalik stentlerin kolay uygulanabilir olmaları, komplikasyon riskinin düşük olması gibi sebeplerden dolayı her geçen geçen gün kullanımı artmaktadır. Uygun endikasyonla ve uygun şartlarda yerleştirilen özofagus stentleri hastaların yaşam kalitesini artırmaktadır. Kliniğimizde gerçekleştirilen stent aplikasyonu öncesinde, hastaların özofagus pasaj grafîleri sayesinde dar segmentin tam olarak uzunluğu, stenotik segment lümeninin genişliği, lokalizasyonu ve olası fıstül traktlan saptanmakta ve bu doğrultuda kullanılacak stent belirlenmektedir. Hastanemiz Genel Cerrahi endoskopi ünitesinde darlığın dişlere olan mesafesi ölçülerek, floroskopi ile hesaplanan uzunluğun kontrolünü yapmaktayız. Ayrıca işlem sırasında uygulanan anestezi ile hastanın konforu sağlanmaktadır. Sonuç olarak uygun endikasyonla ve uygun şartlarda gerçekleştirilen stent aplikasyonu özofagus kanserlerine bağlı darlık ve fıstül palyasyonunda ilk seçenektir. 72
Özet (Çeviri)
Dysphagia and tracheabranchial fistulas are the most important prognostic factors of inoperable esophagus cancer. Nowadays, paliation of inoperable patients is as important as treatment. It is aimed for paliation to increase the life quality of patients. Usage of expandible metalic stents gain axcess day by day because it is simply employed, and the complications rates are low. In our clinic, location and length of stenosis are measured on the esophagus passage graphies that are taken just before the application and if fistulas are present they are also shown. The location of stenosis is also measured endoscopically in our hospitals endoscopy unit and stent is applied to the patient under anesthesia. Lastly; we think that self expandible metalic stents are the first choice for the paliation stenosis and TEF duo to esophageal cancer. 73