Pürülan kolanjit saptanan hastalarda kolanjit tanısında kullanılan akut faz reaktanları ve skorların tanısal değeri
Diagnostic value of acute phase reactants and scores used in the diagnosis of colangitis in patients with purulent colangitis
  1. Tez No: 729687
  2. Yazar: MERVE ÖNDER KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYTULLAH YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş: Akut kolanjit biliyer sistemin staz ve enfeksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkan, tedavi edilmezse tekrarlayabilen ve hayatı tehdit eden sonuçlara varabilen bir klinik tablodur. Hastalığın erken teşhisi, tanı anında Tokyo Kriterleri'ne göre şiddet skorlamasının yapılması ve tedaviye erken başlanması mortalitenin önüne geçilebilmesi için oldukça önemlidir. Tam kan sayımı ile elde edilen lökosit sayısı (WBC), trombosit sayısı (PLT), ortalama trombosit hacmi (MPV), MPV/PLT oranı, nötrofil sayısı/lenfosit sayısı oranı (NLO), eritrosit dağılım genişliği (RDW) ve trombosit sayısı/lenfosit sayısı oranı (PLO) kritik hastalığı erken tanımada yardımcı ve kolay ulaşılabilir göstergelerdir. Çalışmamızda Endoskopik Retrograd Kolanjiyopankreatografi (ERCP) sırasında püy drenajı izlenerek akut kolanjit tanısı alan hastaların retrospektif olarak taranması, bu hastalarda enfeksiyon tanısında kullanılan klinik ve laboratuvar parametrelerinin tanısal değerlerinin ve prognoza etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamıza Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 01.01.2005-01.08.2021 tarihleri arasında ERCP yapılan hastalardan işlem esnasında püy drenajı izlenen 331 hasta ve 300 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Çalışmaya alınan tüm hastaların demografik özellikleri, hastaların klinik tabloları, tanı anındaki laboratuvar tetkikleri ve yoğun bakım ünitesinde yatış durumları incelendi. Veriler IBM Statiscal Package for the Social Sciences(SPSS) V25 ile analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 331 hastanın yaş ortalaması 50,5 yıldı. Hastaların %53,8'i erkekti. Akut kolanjit etiyolojisinde en sık sebebin koledokolitiazis (%54,1) olduğu görüldü. Hastaların 124 (%37,3)'ü Charcot Triadı'nı, 7 (%2,2)'si Reynolds Pentatı'nı karşılıyordu. Tüm hastalar Tokyo Kriterleri'ni karşılıyordu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Acute cholangitis is a disease that occurs due to stasis and infection of the biliary system, which can recur if not treated and can lead to life-threatening results. Early diagnosis of the disease, severity scoring according to Tokyo Criteria at the time of diagnosis, and initiation of early treatment are very important to prevent mortality. Leukocyte count (WBC), platelet count (PLT), mean platelet volume (MPV), MPV/PLT ratio, neutrophil count/lymphocyte count ratio (NLR), erythrocyte distribution width (RDW), and platelet count/lymphocyte count ratio (PLR) obtained by complete blood count rate are helpful and easily accessible indicators in the early diagnosis of critical illness. In our study, it was aimed to retrospectively screen the patients who were diagnosed with acute cholangitis by monitoring purulent bile drainage during Endoscopic Retrograde Cholangiopancreatography (ERCP), and to determine the diagnostic values of clinical and laboratory parameters used in the diagnosis of infection and their effects on prognosis in these patients. Materials and Methods: Our study included 331 patients who had purulent bile drainage during the ERCP procedure at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Hospital between 01.01.2005 and 01.08.2021, and 300 healthy volunteers. Demographic characteristics of all patients included in the study, clinical features of the patients, laboratory tests at the time of diagnosis and hospitalization in the intensive care unit were examined. Data were analyzed with the IBM Statiscal Package for the Social Sciences (SPSS) V25. Results: The mean age of 331 patients included in the study was 50.5 years. In the study 53.8% of the patients were male. The most common cause in the etiology of acute cholangitis was choledocholithiasis (54.1%). If Charcot Triad criteria were used, 124 (37.3%) patients were diagnosed, if Reynolds Pentate criteria were used, 7 (2.2%) patients were diagnosed. All patients met the Tokyo Criteria 13/18.