Use of rock mass classification systems for the prediction of tunnel supports: A case study of Siirt Madenkoy enterprise
Tünel tahkimat sistemlerinin tahmini için kaya kütle sınıflama sistemlerinin kullanımı: Siirt Madenköy işletmesi vaka çalışması
- Tez No: 729701
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHIM OZGENOGLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tünellerde tahkimat sistemlerinin formasyonların fiziksel ve mekanik özelliklerine göre uygulanması son derece önemlidir. Araştırmacılar tarafından da incelenen bu konu inşaat ve maden mühendisliği disiplinleri için günümüzde araştırılmaya devam edilmektedir. Tahkimat önerilerinin uygulanması için kaya kütle sınıflama sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemlerin yardımıyla çok fazla tünel projesi tasarlanmıştır. Kaya kütlesi sınıflandırma sistemlerinden RMR ve Q sınıflandırma sistemleri tahkimat tasarlamak için en çok tercih edilen sistemlerdir. Tüneller bu sistemler kullanılarak tasarlanmaktadır. Tünellerin güzergahında değişen formasyonlar nedeniyle tünel tasarımları hazırlanırken kaya kütlesi sınıflandırma sistemlerinden yararlanılması gerekmektedir. Barton ve arkadaşlarının metal madeni ana galerilerinde verilen açıklık için herhangi bir desteğin gerekli olup olmadığını veya belirli bir kaya biriminde desteksiz maksimum açıklığın belirlenmesinde önemli bir araç olabilir. Hatta günümüz teknolojisi ile kaya bulonu veya püskürtme beton gibi destek yöntemlerinin seçiminde Q sınıflandırma sistemlerinin kullanılmasının yardımcı olabileceğini söylemek mümkündür. Bu sınıflandırma sistemleri Siirt Madenköy Bakır Madeni İşletmesi tarafından kullanılmıştır. Bu tür sınıflandırmalar kazı ve desteklemenin her aşamasında ihtiyaç duyulan çok önemli araçlar olduğundan, mevcut araştırmalar en güvenli ve hızlı şekilde ilerlemiştir.
Özet (Çeviri)
It is extremely important to apply the support systems in the tunnels according to the physical and mechanical properties of the formations. This issue, which has also been studied by researchers, continues to be investigated today in the disciplines of civil and mining engineering. Rock mass classification systems are used for the implementation of support proposals. Many tunnel projects have been designed with the help of these systems. Among these rock mass classification systems, RMR and Q classification systems are the most preferable systems to design supports. Tunnel are designed by using these systems. It is necessary to utilize rock mass classification systems while preparing the tunnel designs due to the changing formations in the tunnel path. It is clear that the rock classification method and support design proposals put forward by Barton et al. can be an important tool for determining whether any support is required for the opening given in metal mine main galleries or in determining the maximum unsupported opening in a certain rock unit. It is even possible to argue that the use of Q classification systems can help for the selection of the support methods such as rock bolts or shotcrete with today's technology. These classification systems were used by Siirt Madenköy Copper Mine Enterprise. Since such classifications were very important tools required at every stage of excavation and support, the current research progressed in the safest and fastest way.