Serbest dişeti greftinin başarısını etkileyen faktörlerin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of factors affecting the success of free gingival graft
- Tez No: 729700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA TALO YILDIRIM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
1. ÖZET Serbest dişeti grefti (SDG) operasyonun Miller sınıf III çekilmelerde kök yüzeyini kapatmada başarı oranı oldukça düşüktür. Günümüzde birçok kullanım alanına sahip olan botulinum toksini (BTX) uygulandığı bölgedeki damarlarda kan akışını artırmaktadır. Bu çalışmada amaç mental kasa uygulanan BTX enjeksiyonunun SDG operasyonu üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Bu amaçla çalışmamız sadece SDG operasyonu uygulanan (n=20) ve SDG operasyonundan hemen sonra mental kasa BTX enjeksiyonu uygulanan (n=20) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Alt 1. kesici dişlerden başlangıç ve operasyon sonrası 1, 3 ve 6. ayda ölçülen periodontal parametreler (plak indeksi (Pİ), gingival indes (Gİ), sondlama cep derinliği (SCD), keratinize dişeti miktarı (KDM), yapışık dişeti miktarı (YDM), klinik ataçman seviyesi (KAS), dişetinin kalınlığı (DK), dişeti çekilme miktarı (DÇM), dişeti çekilme genişliği (DÇG) ve kök kapama yüzdesi (KYK (%))) üzerinden istatistiksel analiz yapıldı. Çalışma sonucunda gruplar arasında operasyon öncesi, operasyon sonrası 1, 3 ve 6. ay Pİ ve Gİ düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Çalışma grubunun 3.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT Free gingival graft (SDG) operation has a very low success rate in closing the root surface in Miller class III recessions. Botulinum toxin (BTX), which has many uses today, increases blood flow in the veins in the area where it is applied. The aim of this study is to examine the effects of BTX injection applied to the mental muscle on the SDG operation. For this purpose, our study was divided into 2 groups as only SDG operation (n=20) and mental muscle BTX injection immediately after SDG operation (n=20). Statistical analysis was performed on periodontal parameters (plaque index (PI), gingival index (GI), probing pocket depth (PPD), keratinized gingival width (KGW), attached gingival width (AGW), clinical attachment level (CAL), gingival thickness (GT), gingival tissue recession (GTR), gingival recession width (GRW), and root closure percentage (RCP (%))) measured from the lower first incisors at the beginning and at the 1st, 3rd and 6th months after the operation. As a result of the study, no statistically significant difference was found between the groups in terms of preoperative, postoperative 1, 3 and 6 months PI and GI levels (p>0.05).