COVID-19 salgını nedeniyle uzaktan eğitim alan Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin uzaktan eğitime yönelik tutum ve görüşleri
Ataturk University Medical Faculty students' attitudes and opinions about distance education during the COVID-19 pandemi̇c
  1. Tez No: 729744
  2. Yazar: AYTÜL TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT SİNCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş ve Amaç: 2019' un son aylarında ortaya çıkan Coronavirus pandemisi (COVID19), dünyanın her yerinde başta sağlık alanında olmak üzere ekonomik ve sosyal birçok açıdan kısıtlamaları da beraberinde getiren önemli değişimlere neden olmuştur. Bu pandemi süreci boyunca ciddi boyutta etkilenen en önemli alanlardan biri de eğitim sistemi olmuştur. Pandemi nedeniyle yüz yüze eğitim sistemine ara verilmiş olup, dünya genelinde milyonlarca kişi uzaktan eğitim sistemi ile eğitim görmeye başlamıştır. Türkiye'de de 11.03.2020 tarihinde ilk coronavirus vakası görülmesiyle birlikte 16.03.2020 tarihinden itibaren ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerin eğitim ve öğretimleri uzaktan eğitim sistemi ile yürütülmeye başlanmıştır. Coronavirus salgını sebebiyle üniversitelerde ani ve acil olarak geçilen uzaktan eğitim sürecinde özellikle tıp fakülteleri gibi uygulama ağırlıklı bölümlerin eğitimlerinde sorunlar ortaya çıktığı gözlenmiştir. Bu çalışmada; COVID-19 pandemisi nedeniyle 23.03.2020 tarihinden itibaren uzaktan eğitim alan Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin uzaktan eğitime yönelik tutum ve görüşlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Uzaktan eğitim öğrencilerinin uzaktan eğitime yönelik görüşlerini belirten bir ölçek çalışması kullanılarak, tanımsal ve kesitsel bir çalışma yapılmıştır. Çalışmamıza 2019- 2020 eğitim öğretim yılı bahar döneminde uzaktan eğitim alan Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi 1,2, 3, 4 ve 5. Sınıf öğrencileri dahil edilmiştir (n=331). Çalışmanın verilerinin ve güvenilirlik, geçerlilik analizleri için, SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Sciences) istatistik paket programları kullanıldı. Veriler ortalama, standart sapma, medyan, minimum, maksimum, yüzde ve sayı olarak sunuldu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The emerging Coronavirus pandemic of 2019, being in the field of health next to it, causes economic and social security restrictions to accompany the players. One of the most important areas that has been seriously affected during this pandemic process has been the education system. Due to the pandemic, the face-to-face education system has been suspended, and millions of people around the world have started to study with the distance education system. With the first case of coronavirus seen in Turkey on 11.03.2020, education and training of primary schools, secondary schools, high schools and universities started to be carried out with the distance education system as of 16.03.2020. Due to the coronavirus epidemic, problems may arise in the education of application-oriented departments such as medical faculties, especially in the distance education process that is passed suddenly and urgently in universities. In this study; it is aimed to evaluate the attitudes and opinions of Atatürk University Faculty of Medicine students, who have been receiving distance education since 23.03.2020 due to the COVID-19 pandemic, towards distance education. Methods: A descriptive and cross-sectional was conducted by using a scale study stating the views of distance education students towards distance education. Atatürk University Faculty of Medicine 1,2, 3, 4 and 5th grade students who received distance education in the spring semester of the 2019-2020 academic year were included in our study (n=331). SPSS 22.0 and AMOS statistical package programs were used for the reliability and validity analyzes of the data of the study. Data were presented as mean, standard deviation, median, minimum, maximum, percentage and number.