Kamulaştırılmış atıl alanların güneş paneli ile değerlendirilmesi: Yozgat Havalimanı örneği
Evaluation of expropriated idle area with a solar panel: The Example of Yozgat Airport
- Tez No: 729743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Enerji, ülkelerin gelişmişlik seviyesini belirleme konusunda en temel yapı taşlarından birisidir. Refah seviyesi yükselen toplumlarda gelişen teknolojiyle birlikte enerji tüketimi her geçen gün artmaktadır. Günlük yaşamın her alanında enerjiye olan ihtiyacın artması ve fosil yakıtların olumsuz etkilerine karşı oluşan farkındalık, ülkeleri alternatif enerji kaynaklarına yöneltmiştir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının; sınırsız olması, kendisini yenileyebilmesi, fosil yakıtlar ile kıyaslandığında emisyonu azaltması gibi birçok avantajı bulunmaktadır. Yeni yer aramaya ihtiyaç duyulmadan, havalimanlarında güvenlik sebebiyle boş bırakılan ve başka bir kullanım amacı bulunmayan atıl araziler yenilenebilir enerji kaynakları ile değerlendirilebilir. Yapılan literatür taraması sonucunda, Dünyada yenilenebilir enerji kullanan havalimanları incelenmiş, bu tez kapsamında yenilenebilir enerjinin Yozgat Havalimanı'na uygulanabilirliği değerlendirilmiştir. Yozgat Havalimanı için fizibilite çalışması yapılan fotovoltaik sistemlerin; havacılık üzerindeki ekonomik, teknik ve operasyonel etkileri sunulmuştur. Yozgat Havalimanı'nda mania haricinde kullanılabilecek atıl arazilerin belli bir bölümünün değerlendirilerek güneş enerji sistemlerinin kurulması durumunda, yıllık yaklaşık 3.500.000 kWh enerji elde edilebileceği ve elde edilecek bu enerjinin temini için harcanacak bedeli yaklaşık 4,5 yılda karşılayacağı hesaplanmıştır. Gerekli önlemler alındığında havalimanında PV sistemlerin kullanımının yüksek risk oluşturmadığı, yaklaşık 30 yıl kullanım ömrü olan sistemlerin işletme maliyetini azaltacağı ve sistemin kurulumunun ekonomik olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the most basic building blocks in determining the development level of countries. In societies with rising welfare levels, energy consumption is increasing day by day with the developing technology. The increase in the need for energy in all areas of daily life and the awareness of the negative effects of fossil fuels have led countries to alternative energy sources. Renewable energy sources; It has many advantages such as being unlimited, renewing itself, and reducing emissions compared to fossil fuels. Without the need to search for a new location, idle lands that are left empty at airports for security reasons and have no other use can be utilized with renewable energy resources. As a result of the literature review, airports using renewable energy in the world were examined, and the applicability of renewable energy to Yozgat Airport was evaluated within the scope of this thesis. Photovoltaic systems for which feasibility studies were carried out for Yozgat Airport; The economic, technical and operational effects on aviation are presented. It has been calculated that in case of the establishment of solar energy systems by evaluating a certain part of the idle lands that can be used outside the obstacle course at Yozgat Airport, approximately 3,500,000 kWh of energy can be obtained annually and the cost to be spent for the supply of this energy will be covered in approximately 4.5 years. It has been concluded that the use of PV systems at the airport does not pose a high risk when necessary precautions are taken, systems with a service life of approximately 30 years will reduce the operating costs and the installation of the system will be economical.