Mikrodalga bandında deniz yüzeyi üzerinden radyo dalgası yayılımının incelenmesi
Investigation of radio wave propagation over sea surface in microwave bands
- Tez No: 729748
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH BURAK POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Deniz yüzeyi üzerinde bulunan çeşitli açıklık ve horn antenlerin mikrodalga ışıma alanları analitik olarak incelenmiş ve baskın mod uyarımı altında simülasyon sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Yakın zamanda Polat ve Daşbaşı tarafından geliştirilen Yönlü Akımlar Yöntemi (YAY) kullanılarak incelenen açıklık ve horn antenlerin uzak alan desenlerinin analitik ifadeleri elde edilmiştir. Yöntem, hava-deniz ara yüzeyinin kırıcılık indisi büyüklüğünü gerektiren Yüksek Kırıcılık Yaklaşıklığı (YKY) altında uygulanmıştır. Analitik ifadeler, CST Microwave Studio ticari yazılımı ile X-bandında (8-12 GHz) gerçekleştirilen benzetim verileriyle karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalar, incelenen tüm antenler için YKY kapsamında analitik ve benzetim sonuçları arasında yüksek tutarlılık olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Microwave radiation fields of various aperture and horn antennas located over sea surface are investigated analytically and compared to simulation results under dominant mode excitation. Analytical expressions of far-field patterns of the aperture and horn antennas under investigation are derived by using the Directional Currents Method, which is introduced recently by Polat and Daşbaşı. The method applies under high contrast approximation which requires the magnitude of the refractivity of the air-sea interface. Analytical expressions are compared to simulation data obtained by the commercial software CST Microwave Studio Environment over X-band (8-12 GHz). The comparisons show a good agreement between analytical and simulation results under high contrast approximation for all antennas under investigation.