Vegan turistlerin seyahat motivasyonlarının destinasyon memnuniyetine etkisi
- Tez No: 729747
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünya'da her sene 1 buçuk milyardan fazla insan turizm hareketliliğine katılmaktadır. Turizm hareketliliğine katılan turistler arasında beslenme alışkanlıkları açısından önemli farkılıklara sahip olan vegan bireyler de vardır. Buradan hareketle gerçekleştirilen bu tez çalışması vegan turistlerin çekici ve itici seyahat motivasyonlarının destinasyon memnuniyetlerine etkisini araştırmayı amaçlanmıştır. Amacı bağlamında hipotez test edici edici araştırmalar sınıfına giren bu araştırmada değişkenler arası ilişkiler ilişkisel tarama modeli ile incelenmiştir. 15 Nisan 2022 - 09 Mayıs 2022 tarihleri arasında kolayda örnekleme yöntemi ile İstanbul'da vegan restoranları ziyaret eden vegan turistlerden ve kartopu örneklem yöntemi ile sosyal medyada tanınmış vegan kişilerin aracılığıyla kullanılabilir toplam 400 anket derlenmiştir. Toplanan verilere öncelikle sapan analizi, çoklu normal dağılım analizi, güvenilirlik analizleri ve çeşitli geçerlilik analizleri yapılmıştır. Vegan çekici seyahat motivasyonuna yönelik gerçekleştirilen ölçek geliştirme süreci sonucunda“destinasyon olanakları ”konaklama olanakları“, ”destinasyon doğa ve hayvan bilinci“ ve ”seyahat doğa ve hayvan bilinci“ boyutlarından oluşan dört faktörlü bir yapı ortaya koyulmuştur. Ardından Kovaryans Temelli Yapısal Eşitlik Modellemesi (KB-YEM) ile hipotezler test edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre vegan çekici seyahat motivasyon boyutlarının hiçbirisinin destinasyon memnuniyeti üzerinde anlamlı bir etkisi bulunamamıştır (p˃0.05).
Özet (Çeviri)
More than 1.5 billion people in the world participate in tourism activities every year. Among the tourists participating in the tourism activity, there are also increasing number of vegans who have significant differences in terms of eating habits. Based on this, this thesis aims to investigate the effect of pull and push travel motivations of vegan tourists on destination satisfaction. This study, which falls under the category of hypothesis testing researches in the context of its purpose, investigates the relations between the variables through the relational survey model. Between April 15, 2022 and May 09, 2022 from vegan tourists, visited vegan restaurants in Istanbul and well-known vegan people in social media, totally 400 questionnaires were collected via convenience and snowball sampling method. Primarily, outlier analysis, multiple normal distribution analysis, reliability analysis and various validity analyzes were performed. As a result of the scale development process for vegan pull travel motivation, a fourfactor structure consisting of“destination opportunities”,“accommodation opportunities”,“destination nature and animal consciousness”and“travel nature and animal consciousness”was revealed. Then, the hypotheses were tested with Covariance-Based Structural Equation Modeling (CB-SEM). According to the results, none of the dimensions of vegan pull travel motivation were found to have a significant effect on destination satisfaction (p˃0.05).