Fırat havzasında kırsal kalkınmanın gerçekleştirilmesinde başarılı tarımsal üretim için üretim parametrelerinin belirlenmesi
Determination of production parameters for successful agricultural production to achieve rural development in the Fırat basin
- Tez No: 729782
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK KARADAVUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin en önemli hayvancılık üretim merkezlerinden olan Fırat Havzasının hayvansal potansiyeli ile başarılı üretim için gerekli olan faktörlerin belirlenmesi için yapılmıştır. Fırat Havzasında yer alan illerden, Adıyaman, Bingöl, Diyarbakır, Gaziantep, Elâzığ, Erzincan, Malatya, Şanlıurfa, Tunceli illerindeki faaliyette olan tarım işletmeleri çalışmanın materyalini oluşturmuştur. Araştırmada Fırat Havzasında bulunan ve tarımsal üretim yapan tarım işletmelerinden elde edilen birincil veriler kullanılmıştır. Bu amaçla Fırat Havzasında yer alan çalışma sahasını oluşturan illerdeki tarım işletmeleri sahipleriyle kör deneme ile test edilen anketler kullanılmıştır. Örnek sayısı Yemane eşitliğine göre belirlenmiştir. Çalışmada incelenen karakter arasındaki farklılığın önemli olup olmadığını belirleyebilmek için Ki kare test istatistiği kullanılmıştır. Kırsalda yaşayan ve tarımsal faaliyetlerle uğraşan çiftçilerin yoksulluk riskini azaltmak ve onları tekrar üretime kazandırmak için mevcut destekleme ve hibe olanaklarının arttırılması gerekmektedir. Ülkemizde bölgesel farklılıkların giderilmesine yönelik ve üretici ihtiyaçlarına daha etkin cevap verecek ve çiftçileri tekrar tarımsal faaliyetler yapmaya teşvik edecek yeni bir tarımsal destekleme modeline ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the animal potential of the Euphrates Basin, which is one of the most important livestock production centres in Turkey, and the factors necessary for successful production. Agricultural enterprises operating in Adıyaman, Bingöl, Diyarbakır, Gaziantep, Elazığ, Erzincan, Malatya, Şanlıurfa and Tunceli provinces located in the Euphrates Basin formed the material of the study. In this research, primary data obtained from agricultural enterprises engaged in agricultural production in the Euphrates Basin were used. For this purpose, questionnaires tested by blind trial applied to the owners of agricultural enterprises in the provinces forming the study area in the Euphrates Basin were conducted. The number of samples was determined according to the Yemane equation. Chi-square test statistics were used to determine whether the difference between the characters examined in the study was significant. It is necessary to increase the existing support and grant opportunities in order to reduce the risk of poverty for the farmers living in rural areas and engaged in agricultural activities and in order to bring them back to production. It is considered that there is a need for a new agricultural support model in our country that will address regional differences and respond more effectively to the needs of producers and encourage farmers to engage in agricultural activities again.