Burdur ilinde anason üretim maliyeti ve kârlılığının analizi
Analysis of production cost and profitability of anise production in Burdur
  1. Tez No: 729833
  2. Yazar: OSMAN FATİH YAĞIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada anason üretimi yapan işletmelerin sosyo-ekonomik yapısının belirlenmesi, anason üretim maliyeti ve kârlılığının analiz edilmesi amaçlanmıştır. Değişen ticaret ve tarım politikaları ile birlikte pazarlama yapısı da değişim göstermiştir. Bu değişimler sonucunda anason piyasasında fiyat istikrarsızlıkları yaşanmıştır. Araştırma bölgesinde anason önemli bir gelir kaynağıdır. Anason üretimi işletme düzeyinde üreticilere gelir sağlarken, ihracat yoluyla da ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Anason üretiminde karşılan sorunlar ele alınmış ve bu sorunlara da çözüm önerileri geliştirilmiştir. Araştırma bölgesinin Burdur ili olarak belirlenmesinin nedeni, Burdur ilinin Türkiye anason üretiminde önemli bir yere sahip olmasıdır. Çalışmanın verileri, 159 adet anason üreticiliği ile uğraşan işletmelerden anket yöntemi ile elde edilmiştir. Elde edilen verilerden yapılan hesaplamalar sonucunda anason üretiminde üretim maliyeti birim alana (dekara) 739.33 TL, GSÜD 1 224.27 TL, brüt kâr 635.38 TL ve nispi kâr 1.66 olarak tespit edilmiştir. ÜM/GSÜD oranı 0.60 olarak hesaplanmıştır. Bölgede anason üretiminde son yıllarda önemli düşüşler görülmüştür. Bu düşüşlerde diğer illerdeki ekim alanları artışının yanında anason üretici fiyatlarındaki dalgalanmalar ve oynaklıklar önemli etkide bulunmuştur. Bu çerçevede anason özelinde desteklemelerin verilmesi, ilgili kurumlar aracılığıyla üreticilere anason hakkında yayım faaliyetlerinde bulunulması önemli görülmektedir. Fiyat istikrarsızlığının önüne geçilebilmesi için, önceki yıllarda anason piyasasında belirleyici etkide bulunan TEKEL ve Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) gibi kurumlar önemli idi. Böyle kurumların tekrardan faaliyette bulunabilmesi oldukça güç görülmektedir. Bu kapsamda anason üreticilerinin sorunlarının giderilmesi ve anason özelindeki fiyat istikrarsızlıklarının ortadan kaldırılması için anason üreticilerinin birlikte hareket edecekleri örgütleri kurmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was is aimed to determine the socio-economic structure of farms producing anise, and to analyse the cost and profitability of anise production. The marketing structure has also changed with the changing trade and agricultural policies. As a result of these changes, price instability has been experienced in the anise market. Anise is an important source of income in the research region. The research area was determined as Burdur province because Burdur province has an important position in Turkey's anise production. The data were obtained by survey method from 159 anise farms. The production cost in anise production was determined as 739.33 TRY per unit area (decare), Gross Production Value (GPV) 1 224.27 TRY, gross profit 635.38 TRY and relative profit was 1.66. The TC/GPV ratio was calculated as 0.60. In recent years, significant reductions were observed in anise production in the region and increased cultivation areas in other provinces; fluctuations and volatility in anise producer prices had a substantial impact on these decreases. In this context, it is important to provide anise-specific support and carry out extension activities about anise to producers through relevant institutions. In order to prevent price instability, institutions such as TEKEL and the TMO, which had a decisive influence on the anise market in previous years, were significant and it seems very difficult for such institutions to operate again. It is recommended that anise producers establish organisations to act together to eliminate the problems of anise producers and eliminate price instabilities specific to anise.