Şehir merkezi bahçelerinde yetiştirilen karalahana ve rokanın ağır metal kirlilikleri, polifenolik profilleri, ve bazı diğer kalite parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of heavy metal contaminations, polyphenolic profiles, and some other quality parameters of black cabbage and arugula grown in city center gardens
  1. Tez No: 729844
  2. Yazar: BERİL COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASGHAR AMANPOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada İstanbul'un Mevlanakapı ve Yedikule semtlerinde şehir merkezinde üretilen sebzelerden karalahana ve roka gibi geniş yapraklı sebzelerin yetiştirildiği toprakta ve sulama suyunda yol kenarına olan uzaklığına bağlı olarak ağır metal birikimini, metallerin yoğunluklarının değişimini, sebzelerin fenol bileşiklerinin profilini, antioksidan kapasitesini, fizikokimyasal özelliklerini belirlenmek amacıyla bir çalışma yürütülmüştür. Sebzelerin Mevlanakapı-Silivrikapı arası, Silivrikapı-Belgradkapı arası ve Belgradkapı-Yedikule sahil arası olmak üzere üç farklı bölgeden ve yol kenarına uzaklığına göre yakın (
Özet (Çeviri)
In this study, vegetables produced in the city center of Istanbul's Mevlanakapı and Yedikule districts; A study was carried out to determine the heavy metal accumulation, the change of metal concentrations, the profile of phenol compounds of vegetables, antioxidant capacity, physicochemical properties, depending on the distance from the roadside, in the soil where broad-leaf vegetables such as kale and arugula are grown and in irrigation water. 24 vegetable samples from three different regions, namely between Mevlanakapı-Silivrikapı, between Silivrikapı-Belgradkapı and between Belgradkapı-Yedikule, and from two distances as close (