COVID-19 hakkında filyasyona yönelik toplumun bilinç ve bilgi düzeyinin araştırılması
Society's awareness and knowledge level about COVID-19
- Tez No: 729847
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL ARDIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Trabzon Kanuni Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
GİRİŞ: Aralık 2019 yılında Çin'in Hubei Eyaleti, Wuhan şehrinde sebebi bilinmeyen bir pnömoni salgını bildirmiştir. Dünyada gittikçe yayılmaya başlayan salgın, Dünya Sağlık Örgütü aracılığıyla 2020 Mart ayında küresel pandemi şeklinde tanımlanmıştır. Salgın hastalıklara karşı mücadelede en eski ve en etkili metod olarak filyasyon kullanılmaktadır. Çalışmamızda toplumun COVID-19 pandemisinde uygulanan filyasyona yönelik bilgi ve bilinç düzeyinin gösterilmesi hedeflenmiştir. MATERYAL VE METOT: Çalışmamız, Aralık 2021 ve Şubat 2022 tarihleri arasında Trabzon SBÜ Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi polikliniklerine başvuran hastalara yapılmıştır. Sağlık Bakanlığının hazırlamış olduğu COVID-19 rehberi esas alınarak oluşturulan anket, bilgilendirilmiş gönüllü onam formunu imzalayan 665 hastaya yüz yüze ortamda yapılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya katılan hastaların COVID-19 hakkında filyasyona yönelik bilinç ve bilgi düzeyleri incelendi. Filyasyon konusunda bilgi düzeyini ölçen 16 soruya verilen toplam doğru sayısı ortancası 9 [3,0] idi. Katılımcıların yaşına göre COVID-19 hakkında filyasyona yönelik sorulan sorulara verdikleri doğru sayıları arasında anlamlı fark görüldü.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTİON: In december 2019, China's Hubei Province reported an outbreak of pneumonia of unknown cause in the city of Wuhan. The epidemic, which started to spread gradually in the world, was defined as a global pandemic in March 2020 by the World Health Organization. Filiation is used as the oldest and most effective method in the fight against epidemics. In our study, it was aimed to show the knowledge and awareness level of the society about the filiation applied in the COVID-19 pandemic. MATERIALS AND METHODS: Our study was conducted on patients who applied to Trabzon SBU Kanuni Training and Research Hospital polyclinics between December 2021 and February 2022. The questionnaire, which was created on the basis of the COVID-19 guide prepared by the Ministry of Health, was conducted face-to-face with 665 patients who signed the informed consent form. RESULTS: The awareness and knowledge levels of the patients participating in the study about COVID-19 were examined. The median of the total number of correct answers given to 16 questions measuring the level of knowledge about filiation was 9 [3.0]. According to the age of the participants, there was a significant difference between the number of correct answers given to the questions asked about COVID-19 about the radiation.