Obez mikrobiyotaya sahip ratlarda fermente ürünlerin intestinal mikrobiyota, biyokimyasal bulgular, organ yapı ve fonksiyonları üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of fermented products on intestinal microbiota, biochemical findings, structure and functions of organs in rats with obese microbiota
- Tez No: 729849
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL ZEKİYE ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Obezite ve obezite ile ilişkili hastalıkların tedavisinde, probiyotikler gibi intestinal mikrobiyotayı yeniden şekillendirmeyi amaçlayan mikrobiyal temelli tedaviler üzerinde durulmaktadır. Bu çalışmada obez mikrobiyotaya sahip Wistar albino ratlarda 6 ay boyunca fermente besinlerden olan kefir ve/veya tarhana tüketiminin ağırlık artışı, biyokimyasal ve hematolojik bulgular, intestinal mikrobiyota, organ yapı ve fonksiyonları üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle ratlar beş gruba ayrılmıştır [n=7 (n=4 dişi, n=3 erkek), her grup için]: Normal Diyet, Yüksek Yağlı Diyet (YYD), Kefir+YYD, Tarhana+YYD, Kefir+Tarhana+YYD. Elde ettiğimiz bulgulara göre, Kefir+YYD ağırlık artışının azaltılmasında daha etkili olmuştur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In the treatment of obesity and obesity-related diseases, microbial-based therapies aiming to reshape the intestinal microbiota, i.e. probiotics, are emphasized. In this study, it was aimed to determine the effects of kefir and/or tarhana consumption, which are fermented foods, on weight gain, biochemical and hematological findings, intestinal microbiota, organ structure and functions in Wistar albino rats with obese microbiota. Therefore, rats were divided into five groups [n=7 (n=4 females, n=3 males), for each group]: Normal Diet, High Fat Diet (HFD), Kefir+HFD, Tarhana+HFD, Kefir+Tarhana+HFD. According to our findings, Kefir+HFD was more effective in reducing weight gain (p>0.05).