Kesikli akım yöntemi ile üretilen Ni-BW/AL2O3 kompozit kaplamaların sertlik ve aşınma davranışlarının incelenmesi
Investigation of hardness and wear behavior of Ni-BW/AL2O3 composite coatings produced with pulse co-electrodeposition method
- Tez No: 729868
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Malzemelerin aşınma, korozyon ve yorulma dayanımlarını arttıran kaplamalar hayatımızın her alanında kullanılmaktadır. Mevcut kullanılan kaplamalardan sert krom kaplamalar, insan sağlığı ve çevresel etkileri göz önünde bulundurularak yasaklanmaktadır. Bu bağlamda sert krom kaplamalara alternatif kaplama bileşimlerinin oluşturulması önem arz etmektedir. ABD Çevre Koruma Ajansı Araştırma ve Geliştirme Ofisi tarafından alternatif kaplama malzemesi olarak sunulan elektrobiriktirilmiş nikel-bor-tungsten (Ni-B-W) alaşımları günümüzde ön plana çıkan kaplamalardır. Bu tez çalışmasında, dört farklı konsantrasyonda (5, 10, 15, 20 g/L) Al2O3 partikül takviyeli Ni-B-W kompozit kaplamalar üretilmiştir. Kaplama yöntemi olarak, genellikle kullanılan doğru akım yöntemi yerine, daha kontrollü biriktirme sağlayan darbe akım biriktirme yöntemi (PC) tercih edilmiştir. Üretilen kaplamaların yüzey, kesit, aşınma sonrası görüntüleri ile elementel analizleri sırasıyla taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve Enerji dağılımlı X-Işını Spektroskopisi (EDS) tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Faz analizleri X-ışını kırınımı (XRD) tekniği ile belirlenirken, ısıl işlem öncesi ve sonrası sertlikler Vickers mikrosertlik ölçümleriyle belirlenmiştir. Yapılan analizlerde dört farklı konsantrasyonda Al2O3 partikül içeren kaplamalarda sertlik ve aşınma dayanımındaki artışın 15 g/L konsantrasyonda maksimum olduğu belirlenmiştir. Daha yüksek konsantrasyonlardaki takviyenin aynı etkiyi yaratmadığı görülerek, aksine, sertlik ve aşınma dayanımında düşüş gözlenmiş ve Ni-B-W kaplamalar için en uygun Al2O3 takviye konsantrasyonun 15 g/L olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Coatings that increase the wear, corrosion and fatigue resistance of materials are used in all areas of our lives. Hard chrome plating, one of the existing used coatings, increasingly restricted considering its human health and environmental effects. In this context, it is important to create alternative coating compositions to hard chrome coatings. Electrodeposited nickel-boron-tungsten (Ni-B-W) alloys, which are offered as an alternative coating material by the US Environmental Protection Agency Research and Development Office, are the coatings that come to the fore today. In this thesis study, four different concentrations (5, 10, 15, 20 g/L) Al2O3 particle reinforced Ni-B-W composite coatings were produced. As the coating method, pulse co-electrodeposition method (PED), which provides more controlled deposition, was preferred instead of the generally used direct current method. Surface, cross-section, post-wear images and elemental analyzes of the produced coatings were performed by scanning electron microscopy (SEM) and Energy dispersive X-ray spectroscopy (EDS) techniques, respectively. Phase analyzes were determined by X-ray diffraction (XRD) technique, while hardnesses before and after heat treatment were determined by Vickers microhardness measurements. In the analyzes made, it was determined that the increase in hardness and wear resistance of coatings containing four different concentrations of Al2O3 particles was maximum at a concentration of 15 g/L. It was observed that the reinforcement at higher concentrations did not have the same effect, on the contrary, a decrease in hardness and wear resistance was observed and it was revealed that the most suitable Al2O3 reinforcement concentration for Ni-B-W coatings was 15 g/L.