Skolyoz hastalarında temporomandibular eklem patolojilerinin USG ve klinik muayene ile prospektif olarak değerlendirilmesi
Prospective evaluation of temporomandibular joint patholo-gies in scoliosis patients by USG and clinical examination
  1. Tez No: 729886
  2. Yazar: MERVE YELKEN KENDİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR ÖZCAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Temporomandibular eklem disfonksiyonunun (TMD) etiyolojisinde birçok neden mevcuttur ve postür bozuklukları bu nedenlerden biridir. Toplumda insidansı oldukça yüksek olan TMD'nin multidisipliner tedavisi için omurga ile stomatognatik sistem ara-sındaki ilişkinin aydınlatılması önem arz eder. Çalışmaya İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı tarafından takip edilen adölesan idiopatik skolyoz tanılı 12-18 yaş arası 50 hasta ve aynı yaş grubunda 50 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Bu hastalara TME'ye yönelik klinik muayene ve ultrasonografik değerlendirme yapılmış, elde edilen veriler karşılaştırıla-rak analiz edilmiştir. Gruplara dahil edilen hastaların yaş ortalamaları kontrol grubunda (n:50) 14,68 ± 1,81, skolyoz grubu (n:50) için ise 14,69 ± 2,73'tür. Skolyoz grubunda hastaların ağız açıklığı ortala-ması 40,50 mm, kontrol grubunda 43,44 mm olarak ölçülmüş ve iki grup arasında anlamlı fark bulunmuştur (p:0,002). Skolyoz grubunda eğriliğin şiddetini gösteren Cobb açısı değeri ile ağız açıklığı arasında negatif yönde orta şiddette korelasyon görülmüştür (p:0,023; r:-0,320). Masseter kası kalınlığı skolyoz grubunda 8,91 mm iken kontrol grubunda 9,41 mm olarak ölçülmüştür (p:0,036).
Özet (Çeviri)
There are many causes in the etiology of temporomandibular joint dysfunction (TMD), and posture disorders are one of them. The relationship between the spine and the stomatognathic system is very important for the multidisciplinary treatment of TMD, which has a high incidence in the community. 50 patients aged 12-18 years with a diagnosis of adolescent idiopathic scoliosis followed by the Department of Orthopedics and Traumatology of Istanbul University Is-tanbul Medical Faculty and 50 healthy individuals in the same age group were included in the study. Clinical examination and ultrasonographic evaluation for TMJ were per-formed on these patients, and the obtained data were compared and analyzed. The mean age of the patients included in the groups was 14.68 ± 1.81 in the control group (n: 50) and 14.69 ± 2.73 in the scoliosis group (n: 50). The mean mouth opening was 40.50 mm in the scoliosis group and 43.44 mm in the control group, and a significant difference was found between the two groups (p:0.002). In the scoliosis group, a moderate negative correlation was observed between the Cobb angle value, which indicates the severity of the curvature, and the mouth opening (p:0.023; r:-0.320). Masseter muscle thickness was 8.91 mm in the scoliosis group and 9.41 mm in the control group (p:0.036).