Event-based urban flood modelling with SWMM program
SWMM programı kullanarak olay tabanlı kentsel taşkın modellemesi
- Tez No: 730026
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOMBUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kentsel yağmur suyu yönetimi, bir drenaj sisteminin kapasitesinin taşkın analizi ve tahmininde önemli bir araçtır. Mühendisler genellikle kentsel sel problemlerini çözmek için su havzalarının matematiksel modellemesini kullanırlar. Yağmur suyu modellemesi, tasarımcılar tarafından yeni yağmur suyu tasarım çözümlerinin nicel analizi ve keşfidir. USEPA Yağmursuyu Yönetim Modeli (SWMM), (PCSWMM), (QQS), (DR3M), (HEC- HMS), ve MIKE URBAN kentsel sel sorunlarını ele almak için yaygın olarak kullanılan matematiksel modelleme araçlarından sadece birkaçıdır. Bu projenin amacı, Türkiye'nin Ankara ilinin Mamak ilçesindeki Boğaziçi mahallesi için geçmişteki (2018 ve önceki) ve mevcut altyapı ağlarını kullanarak bir kentsel olay tabanlı yağış-akış modeli geliştirmek, ayarlamak ve değerlendirmektir. Ek olarak, mevcut drenaj sistemi 2, 5, 10, 50 ve 100 yıllık tekerrürlü yağışlara dayalı olarak simüle edilmiştir. Drenaj ağının tepkisini incelemek için iki farklı yağış olayının olduğu üç ayrı senaryo kullanılmıştır. Kentsel sel tahmini için farklı endekslere dayanan üç alternatif senaryonun sonuçları, geçmişteki drenajla ilgili temel sorunun yetersiz drenaj altyapısı olduğunu göstermektedir. Rasyonel yöntemi, SWMM'den alınan simüle edilmiş değerlerle karşılaştırma ve değerlendirme amacıyla pik deşarjları tahmin etmek için kullanılmıştı. Model değerlendirmesi için farklı ölçümlerin sonucu, modelin oldukça iyi performans gösterdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Urban stormwater management is a significant tool in flood analysis and estimating the capacity of a drainage system. Engineers frequently use mathematical modeling of watersheds to solve urban flooding problems. Stormwater modeling is the quantitative analysis and exploration of novel stormwater design solutions by designers. The USEPA Storm Water Management Model (SWMM), (PCSWMM), (QQS), (DR3M), (HEC- HMS), and MIKE URBAN are just a few of the mathematical modeling tools widely used to address urban flooding issues. The purpose of this project is to develop, adjust, and evaluate an urban event-based rainfall-runoff model for the Boğaziçi neighborhood in the Mamak district of Ankara province, Turkey, using old (2018 and before ) and current infrastructural networks. Additionally, the current drainage system was simulated based on design storms with return periods of 2, 5, 10, 50, and 100 years. Three alternative scenarios with two different rainfall events were used to examine the drainage network's response. The results of three alternative scenarios, based on different indexes for urban flood forecasting, show that the fundamental problem with old drainage was an insufficient drainage infrastructure. The Rational method was used to estimate peak discharges for comparison and evaluation purposes with simulated values from SWMM. The result of different measurements for model evaluation shows that result shows that the model performs quite well.