Türkiye (Selçuk Üniveritesi) ve Azerbaycan'da (Gence Üniversitesi) eğitim gören veteriner fakültesi öğrencilerinin gelecek beklentisi, mesleki kaygı ve kariyer uyum yeteneği düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the correlation between the future expectations, professional anxiety and career adaptability of veterinary students studying in Turkey (Selcuk University) and Azerbaijan (Gence University)
  1. Tez No: 730036
  2. Yazar: MEHMET BOZKURT ATAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR AKGEMCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Sunulan bu çalışmada Türkiye (SÜ Veteriner Fakültesi) ve Azerbaycan (Gence Üniversitesi Veteriner Fakültesi)'nde eğitimine devam eden veteriner fakültesi öğrencilerinin gelecek beklentileri, mesleki kaygı düzeyleri ve kariyer uyum yeteneği düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Türkiye (SÜ Veteriner Fakültesi) ve Azerbaycan (Gence Üniversitesi Veteriner Fakültesi)'nde eğitim gören 574 veteriner fakültesi öğrenci katılmıştır. Veriler ölçeklerin üniversite öğrencilerine aynı anda Google dokümanlar/formlar üzerinden gönderilmesiyle elde edilmiştir. Veriler SPSS Programı ile analize tabi tutulmuştur. Sonuç olarak; gelecek beklentisi, mesleki kaygı ve kariyer uyum yeteneklerinin kimi demografik değişkenlere göre (cinsiyet, yaş, medeni durum, mezun olunan lise türü, eğitim gördüğünüz sınıf düzeyi, anne ve baba eğitim durumu, ailenin gelir düzeyi, eğitim almakta olduğunuz mesleği seçme nedeniniz, ailede sağlık çalışan/veteriner olma durumu) gerek Türk gerekse Azeri öğrenciler arasında anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlendi. Bununla birlikte mesleki kaygı ile gelecek beklentisi ve mesleki kaygı ile kariyer uyum yeteneği ile negatif; gelecek beklentisi ile kariyer uyum yeteneği arasında pozitif korelasyon belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was aimed at determining the correlation between the future expectations, professional anxiety and career adaptability of veterinary students studying in Turkey (Selcuk University, Faculty of Veterinary Medicine) and Azerbaijan (Gence University, Faculty of Veterinary Medicine). In total 574 veterinary students studying in Turkey (SU, Faculty of Veterinary Medicine) and Azerbaijan (Gence University, Faculty of Veterinary Medicine) participated in the study. The study data was obtained through the simultaneous application of scales to the students by means of the electronic mailing of Google documents/forms. The study data was analyzed with the SPSS Programme. In result, it was determined that the future expectations, professional anxiety and career adaptability skills of Turkish and Azerbaijani veterinary students significantly differed with respect to several demographic variables (gender, age, marital status, type of high school attended, academic year, educational background of parents, family income level, reason for preferring veterinary education, presence of a health professional/veterinarian in the family. Additionaly, the negative correlation were detected between future expectations and professional anxiety; and future expectations and career adaptability.. On the other hand, positive correlation were detected between professional anxiety and career adaptability.