Ratlarda rifampisin molekülünün hipoksik santral sinir sistemi hasarına etkisinin değerlendirilmesi
Erci̇yes University Faculty of Medicine, child HEALTH and diseases, evaluation of the effect of rifampisin molecule on hipoxic central nervous system damage
  1. Tez No: 730058
  2. Yazar: MEHMET ALÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ÜZÜM, PROF. DR. HÜSEYİN PER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Hipoksik beyin hasarı her yaşta görülebilen, özellikle yenidoğan döneminde neonatal asfiksi sonucunda ciddi morbidite ve mortalitesi olan bir durumdur. Hipoksik beyin hasarında mevcut tedavilerin etkinliği kısıtlıdır. Rifampisin çeşitli çalışmalarda nöroprotektif etkisi gözlenmiş olan bir moleküldür. Bu çalışmada rifampisinin hipoksik santral sinir sistemi hasarına etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmada deney hayvanları 4 gruba ayrıldı. Toplam 48 adet, 2 aylık Spraque Dawley cinsi erkek sıçan kullanıldı. Deney grupları için kullanılan her gruptan sıçanlar birer gün aralıklarla ikişer ikişer normobarik oda içerisindeki kafeslere konuldu. Deney gruplarından üçü %10 O2 inspirasyonuna 15 dakika maruz bırakılarak akut sürekli hipoksi şartları oluşturuldu. Bütün vücut pletismografisi (WBP) ile ventilasyon (V), solunum frekansı (fR) ve tidal volüm (Vt) ölçümleri yapıldı. Sonraki günlerde hipoksiye maruz kalan gruplardan birisine 7 gün ve diğer gruba 14 gün intraperitoneal rifampisin enjeksiyonu yapıldı. Doku perfüzyonu sonrasında 5 µm kalınlığındaki beyin korteksi kesitlerinde glial hücre morfolojisindeki değişiklikler gösterildi. Mikroglia ve astrosit hücre etiketlemesi ile bu hücrelerin miktar tayininde immünofloresan boyama yöntemi kullanıldı. İstatistiksel analizler GraphPad Prism 9.2.0 (332) ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Hypoxic brain injury is a condition that can be seen at any age, especially in the neonatal period, and progresses with serious morbidity and mortality as a result of neonatal asphyxia. The efficacy of current treatments in hypoxic brain injury is limited. Rifampicin is a molecule whose neuroprotective effect has been observed in various studies. In this study, it was aimed to evaluate the effect of rifampicin on hypoxic central nervous system damage. Materials and Methods: Experimental animals were divided into 4 groups in the study. A total of 48 2-month-old male Spraque Dawley rats were used. The rats from each group used for the experimental groups were placed in cages in the normobaric room in pairs at one-day intervals. Three of the experimental groups were exposed to 10% O2 inspiration for 15 minutes and acute continuous hypoxia conditions were created. Ventilation (V), respiratory frequency (fR) and tidal volume (Vt) measurements were made with whole body plethysmography (WBP). In the following days, intraperitoneal rifampicin injection was given to one of the groups exposed to hypoxia for 7 days and to the other group for 14 days. Changes in glial cell morphology were demonstrated in 5 µm thick sections of cerebral cortex after tissue perfusion. Immunofluorescent staining method was used for microglia and astrocyte cell labeling and quantification of these cells. Statistical analyzes were performed with GraphPad Prism 9.2.0 (332).