Artificial intelligence and global relations: The case of China-USA competition
Yapay zekâ ve küresel ilişkiler: Çin ve ABD rekabeti örneği
  1. Tez No: 730057
  2. Yazar: KARİNA VERONICA VAL SANCHEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN H. ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Uluslararası İlişkiler, Science and Technology, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
ABD, birçok alanda üstünlüğünü korumak için Çin ile rekabet ediyor olsa da askeri ve ekonomik güçle bağlantısı nedeniyle teknolojik rekabet bunların en yoğun olanıdır. Çift yönlü kullanıma açık bir teknoloji olarak Yapay Zekâ (AI) her iki alanı da etkiler; bu nedenle ABD üstünlüğünü güvence altına almak için bir araç olarak da yapay zekadaki liderliğini sürdürmek istiyor. Bu bağlamda 2017'de Çin yapay zekâ stratejisini kamuoyuna açıklamasından iki yıl sonra ABD kendi stratejisini duyurması hiç sürpriz olmamıştır. AI'nın ABD-Çin ilişkilerini ekonomik, askeri ve sosyal olarak alanlarda önemli ölçüde değiştirecek bir faktör olacağı oldukça açık bir konudur. ABD AI alanında açık ara lider olsa da Çin oldukça iddialı bir şekilde 2030 yılına kadar bunun üstesinden gelmeyi net bir hedef olarak ortaya koymuş bulunmakta, adeta ABD'ye bu alanda da meydan okumaktadır. Bu tezin ana teması, ABD-Çin ilişkisinin temellerini ele alarak yapay zekanın teknolojileri konusunda rekabete nasıl girdiklerini ve bunun nasıl devam ettiğini analiz etmektir. Bunu yaparken de stratejik rekabet çerçevesi analitik bir yaklaşım olarak kullanılmıştır. ABD ve Çin arasındaki yapay zekâ rekabetinin ekonomik, sosyal ve askeri nedenleri de analize dahil edilmiştir. Bu analizden hareketle de son bölümde, bir ülkenin yapay zekâ ile ilgili politikalarını anlamak için yapay zekâ geliştirmenin itici güçlerini (örneğin yetenek, veri, girişim, araştırma, benimseme ve donanım) karşılaştırmalı bir şekilde ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The United States (US) competes with China to preserve its supremacy in different spheres. Technological competition is the most intense because of its linkage with military and economic might. As a dual-use technology, artificial intelligence (AI) impacts both spheres; hence, the US strives to maintain its leadership in AI because this technology represents a means of securing the country's supremacy. Meanwhile, China published its AI strategy in 2017; two years later, the US published its own. AI is expected to be important for defining the future economically, militarily, and socially, thereby altering US–China relations. The US is the current AI leader, but China has stated its intent to overtake the US by 2030. Although the objective is clear, it is very ambitious as the US is prepared to compete. In this thesis, the central theme is developed under the strategic competition framework to analyze the fundamentals of the US–China relationship and the countries' involvement in the technological competition in which AI is one of the primary technologies of interest. The economic, social, and military motives are examined to understand both countries' rationale for pursuing AI. In the final part, the drivers of AI development (e. g., talent, data, enterprise, research, adoption, and hardware) are compared to comprehend a country's AI capabilities.