Endüstri 4.0 ve enerji dönüşümü: Türkiye'de güneş enerjisi teknolojilerinden elektrik üretimi potansiyelinin değerlendirilmesi
Industry 4.0 and energy transformation: Evaluation of electricity generation potential from solar energy technologies in Turkey
  1. Tez No: 730072
  2. Yazar: ELİFNUR KATEROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER TANJU DURUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, İşletme, Economics, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Enerji, ülkelerin iç ve dış politikalarında öncelikli bir konudur. Dünya genelinde artan enerji talebini karşılamak için ülkelerin dinamik enerji politikalarına ihtiyacı vardır. Enerji kaynaklarının büyük bir hızla tükenmesi, enerjide dönüşüm yaşanmasını beraberinde getirmiştir ve dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarına gösterilen ilgiyi artırmıştır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de güneş enerjisinden elektrik üretimi potansiyelini araştırmaktır. Çalışmada ulaşılan sonuçlara göre Türkiye yılda ortalama güneşli gün ve alınan güneş miktarı bakımından güneş enerjisinden elektrik üretimi için büyük bir potansiyele sahip olsa da potansiyelinin altında kalmış durumdadır. Farkındalığın arttığı bir konu olduğu için güneş enerjisinden elektrik üretimine dair yasal çalışmalar ve teşviklerin artması beklenmektedir. Endüstri 4.0 teknolojilerinin doğru bir şekilde kullanılması, Türkiye'nin güneş enerjisinden elektrik üretimine pozitif yönde katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Energy is a priority issue in the domestic and foreign policies of countries. Countries need dynamic energy policies to meet the increasing energy demand around the world. The rapid depletion of energy resources has brought about a transformation in energy and has increased the interest shown in renewable energy resources in the world. The aim of this study is to investigate the potential of electricity generation from solar energy in Turkey. According to the results obtained in the study, although Turkey has a great potential for electricity generation from solar energy in terms of average sunny days per year and the amount of sun received, it has remained below its potential. As it is an issue with increasing awareness, it is expected that legal studies and incentives for electricity generation from solar energy will increase. Proper use of Industry 4.0 technologies will contribute positively to electricity generation from solar energy in Turkey.