Ratlarda subakromial bursal dokunun korunması vemikrokırık uygulamasının rotator manşet tamirinde iyileşme üzerine olan etkilerinin incelenmesi
Protection of subacromial bursal tissue andmicrofracture application in rotator cuff repair of its effects on healing in rats
  1. Tez No: 730089
  2. Yazar: ONUR GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ERAY KILINÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Subakromial bursal doku inflamatuar hücreler açısından zengin bir bölgedir. Aynı şekilde mikrokırık uygulamasının da inflamatuar yanıtı artırdığı bilinmektedir. Literatürde benzeri olmayan bu çalışmada, rotator kılıf yırtıklarının cerrahi tedavisinde subakromial bursal dokunun korunması ve mikrokırık uygulamasının iyileşmeye olan kombine etkilerinin histopatolojik olarak birbiriyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma 01.02.2021 ile 01.04.2021 tarihleri arasında Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Deney Hayvanları Araştırma Merkezi laboratuarında gerçekleştirildi. Çalışmamızda 24 adet Sprague-Dawley cinsi erkek sıçan kullanılmıştır. Sıçanlarımız bursal dokunun korunduğu, mikrokırık uygulanan ve uygulanmayan; bursal dokunun alındığı mikrokırık uygulanan ve uygulanmayan şeklinde iki ana iki de alt gruba ayrıldı. Her ana grupta 12 sıçan bulunuyordu. Oluşturulan rotator kılıf yırtık modeli bursektomi ve mikrokırık uygulamalarının ardından Modifiye Mason-Allen tekniği ile transosseöz yöntemle onarılmıştır. Materyallerin dekalsifikasyonunun ardından Yeditepe Üniversitesi Histoloji Laboratuarında parafin bloklara gömülerek kesitler, Leica DM 6000 mikroskobunda Leica Application Suite program yardımıyla incelendi ve fotoğraflandırıldı. Hazırlanan materyalleri iki histolog kör olarak değerlendirildi. Numuneleri değerlendirme için kolajen miktarı, tenositler, vaskülerite ve ekstrasellüler matriksi değerlendiren modifiye Bonar skorlaması kullanıldı. Elde edilen skorlar Medya – IQR açıklık değerleri, Kolmogorov-Smirnov testi, Kruskall Wallis testi, Mann Wihtney U testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: Subacromial bursal tissue is a region rich in inflammatory cells. Likewise, microfracture is known to increase the inflammatory response. In this study, which is unique in the literature, it was aimed to compare the combined effects of subacromial bursal tissue preservation and microfracture on healing in the surgical treatment of rotator cuff tears histopathologically. MATERIALS AND METHODS: The study was carried out between 02.01.2021 and 04.01.2021 in Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar University Experimental Animals Research Center laboratory. In our study, 24 male Sprague-Dawley rats were used. In our rats, bursal tissue was preserved, microfracture was applied and not; The bursal tissue was divided into two main and two subgroups as microfracture in which the bursal tissue was removed, and non-applied. There were 12 rats in each main group. The created rotator cuff tear model was repaired using the Modified Mason-Allen technique with the transosseous method after bursectomy and microfracture. After the decalcification of the materials, the sections were embedded in paraffin blocks in Yeditepe University Histology Laboratory, examined and photographed under the Leica DM 6000 microscope with the help of the Leica Application Suite program. The prepared materials were evaluated by two histologists blinded. Modified Bonar scoring, which evaluates the amount of collagen, tenocytes, vascularity and extracellular matrix, was used to evaluate the samples. The obtained scores were made with Media – IQR aperture values, Kolmogorov-Smirnov test, Kruskall Wallis test, Mann Wihtney U test.