Kolon kanseri tanılı hastada perioperatif immünnütrisyonun postoperatif komplikasyonlara etkisi
Immunenutrition vs standart nutrition perioperatively in colon cancer pati̇ents with surgery
  1. Tez No: 730088
  2. Yazar: SELDA OĞUZ AŞLAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEBRAİL AKYÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Litaratürde kolorektal tümörlü hastalarda, standart oral beslenme rejimi almış hastalar ile immün modüle edici bir formül kullanarak preoperatif destek alan hastaların postoperatif sonuçlarını karşılaştıran birçok çalışma mevcuttur. Preoperatif dönemde immun modüle edici enteral beslenme kanser hastasında postoperatif komplikasyonları azaltabilir. Çalışmanın amacı kolon tümörü nedeniyle kolon rezeksiyonu yapılan hastalarda immun modülatör enteral beslenmenin postoperatif komplikasyonlar üzerine etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Operasyon öncesi standart beslenmeye karşı immünnütrisyon verilen hastalar değerlendirildi. Operasyondan sonraki ilk 30 gün boyunca enfektif komplikasyonlar, mortalite, hastanede kalış süresi ve laboratuvar sonuçları analiz edildi. Bulgular: 78 hasta çalışmaya dahil edildi, hastaların 39'u preoperatif dönemde standart beslenmeye ek olarak düzenli olarak immünnütrisyon ürünü alırken, diğer 39 hasta sadece standart beslenme rejimi almıştır. Hastaların 47(60%)'i erkekti ve yaş ortalaması 61.10±10.33. Ortalama preoperatif Vücut Kitle İndeksi 26.26±3.55 idi. Hastaların immün beslenme ürünü alıp almamasına göre demografik ve cerrahi özellikleri karşılaştırıldığında önemli bir farklılığın olmadığı bulundu. Postoperatif sonuçlar tüm hastalarda İN durumuna göre karşılaştırıldığında komplikasyonlar, yoğun bakım yatışı ve hastane mortalitesi açısından farklılığın olmadığı ancak İN almayan grupta hastane kalış sürelerinin daha uzun olduğu saptandı. Postoperatif sonuçlar İN alan ve almayan hastalarda ayrı ayrı kolektomi tarafına göre karşılaştırıldığında ise komplikasyonlar, yoğun bakım yatışı, hastane mortalitesi, tekrar ameliyat ve hastanede kalış süresi açısından farklılık bulunmadı. Sonuç: Bu çalışmada beslenme durumundan bağımsız olarak kolon tümörlü hastalarda perioperatif immun modüle edici enteral nütrisyon kullanımının, postoperatif komplikasyonlar üzerine anlamlı etkisinin olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: There were many studies in litarature, to compare the postoperative outcomes of patients with colorectal tumors who received standard oral feeding regimens with patients received preoperative support using an immune-modulating formula. In the preoperative period, immune-modulating enteral nutrition can reduce postoperative complications in cancer patients. The aim of the study is to evaluate the effect of immune modulator enteral nutrition on postoperative complications in patients who underwent colon resection due to colon tumor. Materials & Methods: Patients who were given immunonutrition and standard nutrition were evaluated preoperatively. During the first 30 days after the operation; infective complications, mortality, length of stay and laboratory results were analyzed. Findings: 89 patients were included in the study, 39 of the patients received immunonutrition products regularly in addition to standard nutrition in the preoperative period, while the other 39 patients received only standard nutrition regimen. 47(60%) of the patients were male and the mean age was 61.10±10.33. The mean preoperative Body Mass Index was 26.26±3.55. When the demographic and surgical characteristics of the patients were compared, it was found that there was no significant difference according to whether the patients received immune nutrition products or not. When the postoperative results were compared according to the IN (immunenutrition) status of all patients, it was found that there was no difference in terms of complications, intensive care hospitalization and hospital mortality, but the duration of hospital stay was longer in the group that did not receive IN. Results: In this study, ıt was observed that the use of perioperative immune-modulating enteral nutrition in patients with colon tumors, regardless of nutritional status, did not have a significant effect on postoperative complication.