Preeklamptik anne bebeklerinde oksidatif stresle ilişkili hastalıkların erken tanısında oksidatif dengenin rolü
The role of oxidative balance in early diagnosis of oxidative stress-related diseases in preeclamptic mothers
- Tez No: 730098
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA TANRIVERDİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
AMAÇ: Preeklampsi, preterm doğumun önemli nedenlerinden biridir. Preeklamptik anneden doğan preterm bebeklerde oksidatif hasar ile ilişkili respiratuvar distres sendromu (RDS), bronkopulmoner displazi (BPD), prematüre retinopatisi (ROP), intraventriküler kanama (İVK), nekrotizan enterokolit (NEK), patent duktus arteriozus (PDA) gibi hastalıkların ortaya çıkmasında preeklampsinin yarattığı oksidatif ve antioksidatif durumun etkisi olduğu bilinmektedir. Bu çalışmalardaki çelişkili sonuçlar göstermektedir ki preeklamptik anne bebeklerinde oksidatif dengenin belirsizliği hala devam etmektedir. Çalışmamızda preeklamptik anne bebeklerinde oksidatif ve antioksidatif durumu 8 Hydroxy-2-Deoxy-Guanosine (8-OHdG), Total Oxidant Status/Total Antioxidant Status (TOS/TAS), Advanced Oxidative Protein Products (AOPPs) ile değerlendirmek ve oksidatif stresin rol oynadığı RDS, BPD, ROP, İVK, NEK, PDA gibi serbest radikal hasarı ile ilişkili hastalar arasındaki ilişkisini göstermek amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde Ocak 2021 ile Ocak 2022 tarihleri arasında doğum haftası 37 haftanın altında preeklamptik anneden doğup yenidoğan yoğun bakım ihtiyacı olan 30 preterm bebek hasta grubu ve preeklamptik olmayan anneden doğup yenidoğan yoğun bakım ihtiyacı olan 30 preterm bebek kontrol grubu olarak alındı. Toplam 60 preterm bebeğin kord kanında, 1., 3. ve 7. günde ardışık olarak alınan serum örneklerinde TOS, TAS, 8-OHdG ve AOPPs biyobelirteçleri çalışıldı. Hasta ve kontrol grunundaki bebeklerin oksidan ve antioksidan durumu, protein ve DNA hasar düzeyleri karşılaştırıldı. Bu biyobelirteçler düzeyleri ile yatışı boyunca ortaya çıkabilecek oksidatif hasarın neden olduğu hastalıklar (RDS, BPD, NEK, ROP, İVK, PDA) arasındaki ilişki incelendi. Tüm istatistiksel analizler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak yapıldı. BULGULAR: Hasta grubundaki 30 preterm bebeğin ortalama gestasyonel yaşı 31,73±3,63 hafta, ortalama doğum ağırlığı 1745,33±809,86 g idi. Kontrol grubundaki 30 preterm bebeğin ortalama gestasyonel yaşı 32,43±3,44 hafta, ortalama doğum ağırlığı 2117,5±746,12 g idi. Hasta grubunda kontrol grubuna göre RDS, NEK ve PDA sıklığı daha yüksekti ve gruplar arası bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p0,05). Hasta grubunun kord, 1., 3. ve 7. günlerdeki tüm zaman noktalarında AOPPs seviyesi kontrol grubuna göre yüksekti ve gruplar arası bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p0,05). Hasta grubunun kord kanındaki TOS seviyesi kontrol grubuna göre yüksekti ve gruplar arasındaki bu fark istatistiksek olarak anlamlıydı (p=0,005). Hasta ve kontrol grupları arasında 1., 3. ve 7. günlerdeki TOS seviyeleri için istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Yaşamının ilk 1 haftasında ardışık bakılan TOS, TAS, 8-OHdG, AOPPs seviyeleri ile oksidatif stress ile ilişkili hastalıklar olan RDS, BPD, NEK, ROP, İVK, PDA arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). SONUÇ: Preeklamptik anne bebeklerinde oksidatif hasarın erken tanısında yeni bir biyobelirteç olarak AOPPs kullanılabilir. AOPPs'un oksidatif stresle ilişkili hastalıkların erken tanısında kullanılabilirliği ile ilgili yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Preeclampsia is one of the important causes of preterm birth. It is known that the oxidative and antioxidative state caused by preeclampsia have an effect on the occurrence of diseases such as respiratory distress syndrome (RDS), bronchopulmonary dysplasia (BPD), retinopathy of prematurity (ROP), intraventricular hemorrhage (IVK), necrotizing enterocolitis (NEC), patent ductus arteriosus (PDA) associated with oxidative damage in preterm babies born to preeclamptic mothers. Conflicting results in these studies show that the uncertainty of oxidative balance still continues in babies of preeclamptic mothers. In our study, it was aimed to evaluate the oxidative and antioxidative status in infants of preeclamptic mothers with 8 Hydroxy-2-Deoxy-Guanosine (8-OHdG), Total Oxidant Status/Total Antioxidant Status (TOS/TAS), Advanced Oxidative Protein Products(AOPPs) and to show the relationship between patients with free radical damage such as RDS, BPD, ROP, IVK, NEC, PDA in which oxidative stress plays a role. MATERIAL and METHODS: In Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine Neonatal Intensive Care Unit, between January 2021 and January 2022, 30 preterm babies born to a preeclamptic mother with a gestational age below 37 weeks and needing neonatal intensive care, and 30 preterm babies born to a non-preeclamptic mother who needed neonatal intensive care was taken as the control group. Biomarkers of TOS, TAS, 8-OHdG and AOPPs were studied in serum samples taken consecutively on the cord, 1st, 3rd and 7th days of a total of 60 preterm babies. The oxidant and antioxidant status, protein and DNA damage levels of the babies in the patient and control groups were compared. The relationship between the levels of these biomarkers and the diseases (RDS, BPD, NEC, ROP, IVK, PDA) caused by oxidative damage that may occur during hospitalization were examined. All statistical analyzes were performed using the SPSS 25.0 package program. RESULTS: The mean gestational age of 30 preterm babies in the patient group was 31.73±3.63 weeks, and the mean birth weight was 1745.33±809.86 g. The mean gestational age of 30 preterm babies in the control group was 32.43±3.44 weeks, and the mean birth weight was 2117.5±746.12 g. The frequency of RDS, NEC and PDA was higher in the patient group than in the control group, and this difference between the groups was statistically significant (p0.05). The AOPPs level of the patient group was higher than the control group at all time points on the cord, 1st, 3rd and 7th days, and this difference between the groups was statistically significant (p0.05). The level of TOS in the cord blood of the patient group was higher than that of the control group, and this difference between the groups was statistically significant (p=0.005). There was no statistically significant difference between the patient and control groups for TOS levels on the 1st, 3rd and 7th days (p>0.05). There was no statistically significant difference between TOS, TAS, 8-OHdG, AOPPs levels measured consecutively in the first week of life and RDS, BPD, NEC, ROP, IVK, PDA, which are oxidative stress-related diseases (p>0.05). CONCLUSION: AOPPs can be used as a new biomarker in the early diagnosis of oxidative damage in infants of preeclamptic mothers. There is a need for new studies on the usability of AOPPs in the early diagnosis of oxidative stress-related diseases.