Bruselloz vakalarının retrospektif değerlendirilmesi: 10 yıllık deneyim ve literatürün gözden geçirilmesi
A retrospective evaluation of patients with brucellosis: ten years of experience and review of the literature
- Tez No: 730097
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN BİNİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ: Bruselloz dünya genelinde en yaygın zoonozdur. Temel bulaş yolu pastörize edilmemiş süt ürünlerinin tüketimidir. Brusellozda birçok sistem tutulabilir ve birçok hastalığı taklit edebilir. Bu nedenle tanıda ve takipte zorluklara yol açabilmektedir. Bu çalışmada bruselloz hastalarının epidemiyolojik özellikleri, bulaş açısından risk faktörleri, semptomları, bulguları ve aldıkları tedavi rejimlerinin klinik formlara göre araştırılması ayrıca nonspesifik laboratuvar bulgularına ek olarak standart tüp aglütinasyon ve kültür sonuçlarının değerlendirilmesi ile literatüre katkı sağlanması amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu araştırmada Ocak 2010 ve Ocak 2020 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran brusella tanısı alan hastalar değerlendirildi. Çalışmaya STA titresi ≥1/160 olan ve/veya kan, steril vücut sıvı kültürlerinde brusella bakterisi üremesi olan 18 yaş ve üzerindeki hastalar dahil edildi. Hastaların verileri retrospektif olarak incelendi. Olgular yaş, cinsiyet, semptomların başladığı tarih, semptomların süresi, çiğ süt ve süt ürünleri tüketimi öyküsü, hayvan teması öyküsü, başvuru anındaki yakınmaları, klinik bulguları, laboratuvar bulguları, mikrobiyolojik incelemeleri, radyolojik görüntüleme sonuçları, verilen tedavi rejimlerine göre değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 538 bruselloz olgusu klinik formlarına göre incelendiğinde; 310'u (%57,6) akut bruselloz, 155'i (%28,8) subakut bruselloz, 73'ü (%13,5) ise kronik bruselloz olarak değerlendirildi. Olgularda en sık görülen semptomun ateş (%73,9) daha sonra sırasıyla artralji (%62,6), terleme (%54,8) olduğu tespit edildi. Komplikasyon gelişme oranı %34,9 (n:188) olarak bulundu. En sık kas-iskelet sistemi tutulumu (%27,1) mevcuttu. Kas iskelet sisteminde ise en sık sakroileit (%13,8) sonra spondilit (%12,8) tutulumu olduğu gözlendi. Spondilit gelişimi yaş grupları içinde değerlendirildiğinde 48 yaş ve üzerinde anlamlı olarak daha fazla olduğu görüldü (p=0,02). Hastalarda en sık görülen laboratuvar bulgusu C Reaktif Protein (CRP) yüksekliği (%62,5), sonra Eritrosit Sedimentasyon Hızı (ESR) yüksekliği (%47,2) olarak saptandı. Kan kültürü ve STA titreleri arasındaki istatistiksel analizde, STA sonucu ≥1/640 olan olgularda, kan kültürü pozitifliği anlamlı oranda daha yüksek bulundu (p=0,034). SONUÇ: Ülkemiz için endemik olan bruselloz, sıklıkla ateş, artralji, gece terlemesi ve halsizlik gibi non-spesifik semptomlara neden olması dolayısı ile ayırıcı tanıda akla getirilmelidir. Tanı ve tedavide gecikmeler komplikasyon gelişme olasılığını arttırmaktadır. Tedavide kombine rejimlerin kullanımı ve tedaviye uyum önemlidir. Bununla birlikte tedaviden önce koruyucu halk sağlığı uygulamaları en önemli basamaktır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Brucellosis is the most common zoonosis worldwide. The main route of transmission is the consumption of unpasteurized dairy products. Many systems may be involved in brucellosis and may mimic many diseases. Therefore, it can lead to difficulties in diagnosis and follow-up. In this study, it was aimed to investigate the epidemiological features of brucellosis patients, risk factors for transmission, symptoms, findings and treatment regimens according to clinical forms. Standard tube agglutination, culture results and non-specific laboratory findings were evaluated. It was aimed to contribute to the literature with the results obtained. MATERIAL AND METHOD: In this study, who applied to Van Yüzüncü Yıl University Medical Faculty Hospital between January 2010 and January 2020 and were diagnosed with brucellosis were evaluated. Patients aged 18 years and older with STA titer ≥1/160 and/or brucella bacteria growth in blood and sterile body fluid cultures were included in the study. The data of the patients were analyzed retrospectively. The cases were evaluated according to age, gender, date of onset of symptoms, duration of symptoms, consumption of raw milk and dairy products, history of animal contact, complaints at the time of admission, clinical findings, laboratory findings, microbiological examinations, radiological imaging results, and treatment regimens. FINDINGS: According to the clinical forms of 538 brucellosis cases included in the study; 310 (57.6%) of them as acute brucellosis, 155 (28.8%) as subacute brucellosis, and 73 (13.5%) as chronic brucellosis were evaluated. The most common symptom in the cases was fever (73.9%), followed by arthralgia (62.6%) and sweating (54.8%), respectively. Complication development rate was found to be 34.9% (n:188). The most common complication was musculoskeletal involvement (27.1%). In the musculoskeletal system, the most common involvement was sacroiliitis (13.8%), followed by spondylitis (12.8%). When the development of spondylitis was evaluated within the age groups, it was significantly more common in the age of 48 and above (p=0.02). The most common laboratory finding in patients was CRP elevation (62.5%), followed by ESR elevation (47.2%). In the statistical analysis between blood culture and STA titers, blood culture positivity was found to be significantly higher in cases with a result of ≥1/640 (p=0.034). RESULTS: Brucellosis, which is endemic for our country, should be considered in the differential diagnosis because it frequently causes non-specific symptoms such as fever, arthralgia, night sweats and fatigue. Delays in diagnosis and treatment increase the likelihood of complications. The use of combined regimens and compliance with treatment are important in treatment. However, preventive public health practices are the most important step before treatment.