Effects of natural reinforcement agents on mechanical performance of composite materials
Doğal takviye elemanlarının kompozit malzemelerin mekanik performansına etkileri
  1. Tez No: 730174
  2. Yazar: AYPERİ TUĞÇE TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ATAKAN AKAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK YILDIZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Son yıllarda malzeme biliminin öne çıkan ve büyük ilgi gören konularından birisi de kompozit malzemelerdir. Alaşımlardan farklı olarak kompozit malzemelerde en az iki farklı malzeme arasında kimyasal bir etkileşim meydana gelmeksizin, fiziksel bir etkileşim vardır. Bu malzemeler temelde malzemeye tokluk, süneklik kazandırıp yapıyı bir arada tutarak bir gövde vazifesi gören matris ve malzemeye sertlik, dayanıklılık kazandıran takviye elemanlarından oluşurlar. Son yıllarda takviye elamanı olarak yaygın bir şekilde kullanılan sentetik elyaflar (cam, karbon vb.) yerine, yenilenebilir, geri dönüşüme uğratılabilir ve ekonomik olan farklı doğal elyaflar kullanılmaya başlanılmıştır. Bu çalışmada, takviye elemanı olarak çeşitli doğal lifler (jüt ve pamuk) içeren polimer matrisli kompozit malzemelerin vakum destekli reçine transfer kalıplama yöntemi ile üretimi gerçekleştirilmiştir. Jüt ve pamuklu kumaşların katman katman istiflenmesiyle beş farklı konfigürasyona sahip polimer kompozitler oluşturulmuş ve çekme testi, darbe testi, sertlik testi, su emme kapasitesi testi, taramalı elektron mikroskobu analizlerinin deneysel sonuçları saf jüt ve saf pamuk takviyeli polimer kompozitler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Composite materials are one of the prominent and popular topics of materials science in recent years. Unlike alloys, in composite materials, there is a physical interaction between at least two different materials without a chemical interaction. These materials basically consist of a matrix element which acts as a body by providing toughness and ductility to the material and holding the structure together and a reinforcement element that gives hardness and durability to the material. In recent years, different natural fibers which are renewable, recyclable and cost effective have been started to be used instead of synthetic fibers (glass, carbon etc.) which have been widely used as reinforcement element. In this study, production of polymer matrix composite materials which contains various natural fibers (jute and cotton) as reinforcement elements by vacuum assisted resin transfer molding method was achieved. Polymer composites which have five different configurations by stacking jute and cotton fabrics layer by layer were generated and the experimental results of tensile test, impact test, hardness test, water absorption capacity test, scanning electron microscope analysis were compared with pure jute and pure cotton reinforced polymer composites.