Evaluation of waste tyre granules as a filler material in polymer matrix composite materials
Polimer matrisli kompozit malzemelerde atık lastik granüllerinin dolgu malzemesi olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 730173
  2. Yazar: FEYZA YEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ATAKAN AKAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK YILDIZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Artan nüfus ile madde tüketimi artarken atık maddeler de artmaktadır. Üretilen kompozit malzemelerde bu atık maddelerin kullanılması atık miktarını azaltabildiği için yaygınlaşmaya başlamıştır. Günümüz dünyasında araç lastikleri bu atıkların başında gelmektedir. Bu çalışmada, polimer matrisli kompozit numunelerin üretimi için dolgu malzemesi olarak atık lastik kauçuk granülleri kullanılmıştır. En çok tercih edilen matris malzemelerinden biri olan polyester reçine ile geri dönüştürülmüş atık lastik kauçuk granülleri açık kalıplama yöntemi ile farklı oranlarda birleştirilmiştir. Numuneler, çekme, Charpy ve sertlik testleri yapılarak deneysel olarak karakterize edilmiştir. Numunelerin morfolojik özellikleri taramalı elektron mikroskobu görüntüleri ile incelenmiştir. Çalışma, polyester reçineye işlenmemiş atık lastik kauçuk granüllerinin eklenmesinin çekme ve akma dayanımı değerlerini düşürürken, malzemenin uzama ve sünekliğinin artmasına neden olduğunu ortaya koymuştur. Morfolojik incelemeler, atık kauçuk granüllerin ve polyester reçinenin ara yüzey yapışmasının zayıf olduğunu ve bu nedenle atık kauçuk granüllerin dolgu malzemesi olarak kullanılmak üzere uygun şekilde işlenmesi gerektiğini göstermiştir. Çalışma, atık lastik kauçuk granül/polyester kompozitlerinin, daha az fosil kaynaklı hammadde kullanılması ve çevre kirliliğinin azalmasına katkıda bulunması gibi faydaları ile yapısal olmayan uygulamalarda kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
As the consumption of substances increases with the increasing population, waste materials also increase. The use of these waste materials in the produced composite materials has started to become widespread because it can reduce the amount of waste. In today's world, vehicle tires are one of these wastes. In this study, waste rubber rubber granules were used as filling material for the production of polymer matrix composite samples. One of the most preferred matrix materials, polyester resin, and recycled waste tire rubber granules were combined in different proportions by open molding method. The samples were experimentally characterized by tensile, impact and hardness tests. The morphological features of the samples were examined by scanning electron microscope images. The study revealed that the addition of untreated waste tire rubber granules to polyester resin reduces the tensile and yield strength values, while increasing the elongation and ductility of the material. Morphological investigations have shown that the interfacial adhesion of waste rubber granules and polyester resin is poor, and therefore, waste rubber granules must be properly processed to be used as filling material. The study showed that waste tire rubber granule/polyester composites can be used in non-structural applications with benefits such as using less fossil-sourced raw materials and contributing to the reduction of environmental pollution.