Gastroenteroloji kliniğinde endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi (ERCP) işlemi yapılan hastaların biyokimyasal ve görüntüleme bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of biochemical and imaging findings of patients hospitalized to the gastroenterology clinic and performed endoscopic retrograde cholangiopancreatography (ERCP) procedure
- Tez No: 730182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CENGİZ, PROF. DR. MUSTAFA GÜLŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Gastroenteroloji Kliniğine Yatırılarak Endoskopik Retrograd Kolanjiopankreatografi (ERCP) İşlemi Yapılan Hastaların Biyokimyasal ve Görüntüleme Bulgularının Değerlendirilmesi Amaç: Endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi (ERCP); safra yolları ve pankreas hastalıklarının tanı ve tedavisinde önemli bir yer tutan, aynı seansta hem tanı hem de tedavi edebilme imkanı sunan çeşitli komplikasyonları olabilen ve gastroenterolojinin günlük pratiğinde sıklıkla kullanılan invaziv bir işlemdir. ERCP işlemi ileri invaziv bir işlem olması nedeniyle beraberinde çeşitli komplikasyonları barındırmaktadır. Bu komplikasyonların en önemlileri pankreatit, kanama ve perforasyondur. Bu komplikasyonlar için risk oluşturan çeşitli faktörler tanımlanmıştır. Ancak buna rağmen hala ERCP ilişkili komplikasyonlar önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Bu çalışmadaki amaç ERCP ilişkili komplikasyonları etkileyen olası risk faktörlerini belirlemektir. Buna ek olarak akut kolanjit ve safra yollarında darlık tespit edilen hastalar için olası risk faktörlerini belirlemektir. Ayrıca ultrasonografi ile koledokolitiazis tanısının sensitivite ve spesifitesini belirlemektir. Yöntem: Çalışmaya Gastroenteroloji Kliniğine yatırılarak ERCP işlemi yapılan 18 ve 94 yaş aralığındaki 300 hasta dahil edildi. ERCP yapılan hastaların yaş, cinsiyet, başvuru şikayeti, hastanede kalış süresi, işlem öncesi yapılan ultrasonografi bulguları, işlem öncesi yatışta bakılan biyokimyasal parametreleri ve ERCP işlemine ait bulgular değerlendirildi. Belirtilen bağımsız değişkenlerin ERCP ilişkili komplikasyonlar, akut kolanjit ve safra yollarında taş dışı darlık ile ilişkisi değerlendirildi. Bağımsız değişkenlerin belirlenmesinde Ki-Kare testi ve student T testi kullanıldı. Bu test sonuçlarıyla elde edilen anlamlı değişkenler ile lojistik regresyon modeli oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of Biochemical and Imaging Findings of Patients Hospitalized to the Gastroenterology Clinic and Performed Endoscopic Retrograde Cholangiopancreatography (ERCP) Procedure Aim: Endoscopic retrograde cholangiopancreatography (ERCP); It is an invasive procedure that has an important place in the diagnosis and treatment of biliary tract and pancreatic diseases, can be diagnosed and treated in the same session, can have various complications and is frequently used in the daily practice of gastroenterology. ERCP is a highly invasive procedure, it has various complications. The most important of these complications are pancreatitis, bleeding and perforation. Various factors have been identified that pose a risk for these complications. However, ERCP-related complications are still an important cause of morbidity and mortality. The aim of this study is to identify possible risk factors affecting ERCP-related complications. In addition, to identify possible risk factors for patients with acute cholangitis and biliary stenosis.Furthermore it is to determine the sensitivity and specificity of the diagnosis of choledocholithiasis by ultrasonography. Methods: The study included 300 patients between the ages of 18 and 94 who were admitted to the Gastroenterology Clinic and underwent ERCP. Age, gender, complaint at admission, length of hospital stay, ultrasonography findings, biochemical parameters checked before the procedure, and the findings of the ERCP procedure of the patients who underwent ERCP were evaluated. The relationship of the stated independent variables with ERCP-related complications, acute cholangitis, and biliary stenosis was evaluated. Chi-square test and student T test were used to determine the independent variables. A logistic regression model was created with the significant variables obtained with these test results.