Kronik diyaliz tedavisi alan hastalarda fabry prevalansı ve klinik özellikleri
Prevalence and clinical features of fabry disease in patients get treatment chronic dialysis
- Tez No: 730181
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN CANDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kronik böbrek hasarı (KBH), glomerüler filtrasyon hızı (GFH) dikkate alınmadan, en az 3 aydır var olan ya da var olduğu farz edilen böbrek hasarının, biyokimyasal, patolojik ve/veya radyolojik olarak gösterilmesi ya da böbrek hasarı olduğu halde, GFH'nin 3 aydan daha uzun 60 mL/dk/1.73 m2 'den düşük olması durumudur. Tüm dünyada ve ülkemizde kronik böbrek hastalığının en sık nedeni Diyabetes Mellitus'tur. Bunu, hipertansiyon ve glomerüler hastalıklar izler. KBH etyolojisinde birçok hastalık rol oynar. Fabry hastalığı da KBH'nın nadir sebeplerinden birisi olan lizozomal bir depo hastalığıdır. Fabry hastalığı zor tanı konulan, nadir görülen kalıtsal bir hastalıktır. Fabry hastalığı, α galaktosidaz A enziminin (AGAL) yetersiz aktivitesi nedeniyle globotriaosylceramide (GL-3) ve diğer glikosfingolipidlerin hücrelerde biriktiği nadir, X'e bağlı, sistemik, çok organı tutabilen bir hastalıktır Son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) olgularında %0,2-1,2 civarında görülmektedir. Fabry hastalığının kesin teşhisi için kriterler: AGAL (α galaktosidaz A enzimi) aktivitesinin azalması veya yokluğu (ortalama kontrol değerinden
Özet (Çeviri)
Chronic kidney disease (CKD), present for at least 3 months, biochemical, pathological and/or radiological demonstration of kidney damage or GFR is less than 60 ml/min/1.73 m^2 longer than 3 months. Many diseases play a role in the etiology of CKD. Fabry disease is a lysosomal storage disease that is one of the rare causes of CKD. Fabry disease is a rare, inherited disease that is difficult to diagnose. Fabry disease is a rare, X-linked, systemic, multi-organ disease in which globotriaosylceramide (GL-3) and other glycosphingolipids accumulate in cells due to insufficient activity of the α galactosidase A enzyme (AGAL). It is seen around %0.2-1.2 in patients with end-stage renal disease (ESRD). Diagnostic criteria for Fabry disease: GLA with decreased or absent AGAL activity(