Obstrüktif uyku apneli çocukların tedavisi olan adenotonsillektominin başarısını etkileyen faktörler
Success of adenotonsillectomy in the treatment of children with obstructive sleep apnea and factors affecting it
  1. Tez No: 730211
  2. Yazar: ALİ ALİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK METİN ÖNERCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Adenoidektomi ve tonsillektomi KBB hekimlerinin pratiğinde en sık yapılan ameliyatlardandır. Çocuklarda obstrüktif uyku apnesinde (OUA) en sık görülen patoloji adenotonsiller hipertrofidir. Çoğu hastada bu ameliyattan sonra semptom ve bulgular azalmaktadır. Ancak persistan hastalık da nadir değildir. Bunun sebepleri arasında obezite, kraniyofasiyal anomaliler, nörolojik hastalıklar gibi ek hastalıklar olabilmekle beraber sağlıklı çocuklarda da persistan OUA sık görülmektedir. Literatürde bununla bağlı birçok çalışma olsa da, hastalığın persistan OUA'nın sebepleri tam olarak bilinmemektedir. Amacımız ek hastalığı olmayan OUA çocuklarda adenotonsillektominin başarısını etkileyebilecek faktörleri araştırmak, adenoid ve tonsillerin boyutu, yaş, cinsiyet, çene yapısı gibi potansiyel etkenleri ortaya koymaktır. Çalışmamızda polisomnografik olarak orta ve ağır OUA tanısı almış çocukların verileri toplanarak preoperatif ve postoperatif apne-hipopne indeksine (AHİ) göre ameliyat başarısı ve başarısızlığın nedenleri incelenmiştir. Çalışmamızda
Özet (Çeviri)
Adenoidectomy and tonsillectomy are the most frequently performed surgeries in the practice of ENT physicians. The most common pathology in obstructive sleep apnea (OSA) in children is adenotonsillar hypertrophy. In most patients, symptoms and signs decrease significantly after this surgery. However, complete recovery is rare. Although systemic diseases such as obesity, craniofacial anomalies, and neurological diseases may be among the reasons for this, residual OSA is also seen very frequently in healthy children. Although there are many studies related to this in the literature, the etiopathogenesis of the disease and the causes of persistent OSA are not fully understood. Our aim is to investigate the factors that may affect the success of adenotonsillectomy in children with OSA who do not have any comorbidity, and to reveal potential factors such as the size of adenoids and tonsils, age, gender and jaw structure. In our study, the data of children diagnosed with moderate and severe OSA polysomnographically were collected and the reasons for surgical success and failure were examined according to the preoperative and postoperative apnea-hypopnea index (AHI). In our study, the success of surgery was significantly higher in the