COVİD 19 döneminde organik ürünlerin önemi ve ebeveynlerin organik ürünlere yönelik talepleri:Iğdır ili örneği
The importance of organic products in the COVİD 19 period and the demands of parents for organic products example of Iğdır province
  1. Tez No: 730284
  2. Yazar: MEHMET TÜRKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM SÖKMEN GÜRÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Koronavirüs salgını (covid-19), ilk olarak Çin'in Wuhan Eyaletinde deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Covid 19 hastalığı, insandan insana bulaşan, tüm düyayı etkisi altına alarak, ekonomik, sosyal ve sağlık açısından olumsuz etkileri olan küresel bir salgındır. Covid 19 salgınıyla mücadele etmek için güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. İnsanların organik ürünlere olan yoğun talepleri, organik ürün talebini giderek arttırmaktadır. Araştırmanın temel amacı, ebeveynlerin covid-19 döneminde organik ürünlere olan taleplerinin incelenmesidir. Ayrıca literatürdeki diğer çalışmalardan farklı olarak Iğdır ilinde yaşamakta olan ebeveynlerin organik ürünlere yönelik bilinç düzeylerini, tüketim sebeplerini ve satın alma nedenleri arasında farklılık olup olmadığının tespit edilmesidir. Araştırmanın evrenini Iğdır ilinde yaşamakta olan ebeveynler oluşturmaktadır. Çalışmada covid-19, organik tarım kavramlarına ilişkin teorik ve istatistiksel bilgiler verilmiştir. Çalışmadan elde edilen verilerin analiz edilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotları (standart sapma, ortalama, yüzde, frekans), Tek Yönlü ANOVA Testi, Korelasyon Testi, T Testi, doğrulayıcı faktör analizi gibi analizler uygulanmıştır. Çalışmada organik ürün bilinç düzeyi ile organik ürün tüketim sebebi arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Başka bir ifade ile ebeveynlerin organik bilinç düzeyi arttıkça organik ürün tüketimi de artmaktadır. Organik ürün satın alma niyeti ile organik ürün bilinç düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been detected in seafood and animals as aircraft (Chinesecovid-19), as in Wuhan. Covid 19 is a human-transmitted, all positive, great success. Covid 19 is around a young middle age to engage in controversy. Intense demands for industrial products continue the systematic demand for products. The main purpose of the research is to examine the demands of parents for organic products during the covid-19 period. In addition, unlike other studies in the literature, it is to determine whether there is a difference between the awareness levels of the parents living in the province of Iğdır towards organic products, the reasons for consumption and the reasons for purchasing. The population of the research consists of parents living in the province of Iğdır. In the study, theoretical and statistical information about the concepts of covid-19, organic agriculture is given. In the analysis of the data obtained from the study, analyzes such as descriptive statistical methods (standard deviation, mean, percentage, frequency), One-Way ANOVA Test, Correlation Test, T Test, and confirmatory factor analysis were applied. In the study, there is a positive and significant relationship between the organic product awareness level and the reason for organic product consumption, in other words, as the organic awareness level of the parents increases, the organic product consumption also increases. It has been determined that there is a statistically significant relationship between the intention to purchase organic products and the level of awareness of organic products.