Vücut kitle indeksi 40'tan büyük olan hastalarda bariatrik cerrahi sonrası ağrı değerlendirme skalalarındaki ve radyolojik lumbopelvik parametrelerindeki değişim
Changes in pain assessment scales and radiologic lumbopelvic parameters of patients whose body mass index more than 40kg/m2 after bariatric surgery
- Tez No: 730283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ŞEŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Obezite gittikçe yaygınlaşmakta ve toplumda ciddi derecede maddi kayıplara ve sağlık problemlerine sebep olmaktadır. Kas-iskelet sistemi de bu problemlerden biri olup obezite kaynaklı bel ağrısı ve fonksiyon kaybı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmanın amacı obez hastalarda zayıflama sonrası bel ağrısındaki, fonksiyonel skorlardaki ve spinopelvik parametrelerdeki değişikliği incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2018 Mart-2020 Mart tarihleri arasında hastanemizde vücut kitle indeksi 40'tan büyük olup“Sleeve Gastrektomi”yapılan ve ameliyat öncesi bel ağrısı olan 113 hasta çalışmaya alındı. Kontrollere gelemeyen hastalar ve takiplerde lomber ağrısı geçen hastalar çıkarıldıktan sonra geriye kalan en az altı aylık takibi olan 45 hastanın vizüel analog skala-bel ağrısı (VAS-BP), Oswestry özürlülük endeksi (ODI) sonuçları ile kıdemli bir ortopedik cerrah tarafından hastane PACS (Picture Archiving and Communication Systems) sistemi ile ölçülen pelvik insidans (PI), pelvik eğiklik (PE), sakral eğim (SE), lomber lordoz (LL) değerleri kaydedildi. Hastaların hem ameliyat öncesi hem de sonrası Roussouly tiplendirmesi yapıldı ve spinopelvik uyumlarına bakıldı. Sonuçlar istatistiksel analize tabi tutuldu. İstatistiksel analiz IBM SPSS®Statistics 28 programı ile yapıldı. Alfa değeri“0,05”alındı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 45 hastanın 34'ü kadın, 11'i erkekti. Hastaların yaşları 18-57 aralığında olup ortalaması 40.24 (±9.4) idi. 10 kg/m2'den fazla VKİ azalışı olan 29 hasta varken 10 kg/m2 ve 10 kg/m2'den daha az VKİ azalışı olan 16 hasta mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Aim: The prevalance of obesity is getting higher and it causes serious financial problems and health disorders. Musculoskeletal system is one of these and obesity-linked back pain and functional disability is getting more common. The purpose of this study is to evaluate the change in back pain, functional outcomes and spinopelvic parameters in obese patients who had had bariatric surgery. Material and Method: We included 113 patients whose body mass index (BMI) is higher than 40 and who had had“sleeve gastrectomy”and who had backache before procedure between March 2018-March 2020 to our study. After patients dropped out of the outpatient control and patients whose back pain were completely heal, of the 45 patients who have at least six months follow-up left, visual analog scale-back pain (VAS-BP), Oswestry disability index (ODI) results and pelvic incidence (PI), pelvic tilt (PT), sacral slope (SS) and lumbar lordosis (LL) were measured by a senior orthopaedic surgeon both preoperatively and postoperatively by the hospital's PACS system were recorded and statistically analysed. Patients' Roussouly Types were noted both preoperatively and postoperatively and patients have been evaluated about spinopelvic harmony. Statistical analysis was performed by IBM SPSS®Statistics 28 program. P value was set to“0.05”. Results: Of the 45 patients, 34 were female and 11 were male. Patients' age varies between 18-57 and mean age was 40.24 (±9.4). There were 29 patients whose BMI has reduced more than 10 kg/m2, number of patients whose BMI reduced equal or less than 10 kg/m2 was 16.