Çeltikte tuz tolerans gen ekspresyonlarının incelenmesi
Investigation of salinity tolerance gene expression in rice
- Tez No: 730299
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALP AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çeltik, dünya üretim sıralamasında, mısırdan sonra gelen, tüketim oranı en yüksek bitkilerden biridir. Üretim süresince maruz kaldığı çeşitli biyotik ve abiyotik stres faktörleri sonucunda normal gelişim şartlarından uzaklaşıp, veriminde düşüşler yaşanabilmektedir. Bitkiler biyotik ve abiyotik stres faktörlerine maruz kaldıklarında, kendi varlıklarını idame ettirebilmek için, moleküler düzeyde hayatta kalma mekanizmaları geliştirmişlerdir. Gen anlatımında yapılan değişiklikler, bu hayatta kalma yöntemlerinden birisidir. Osmancık - 97 çeşidi ile çalışılmış ve 60 mM, 90 mM, 120 mM NaCl ve kontrol olmak üzere bitkiler dört farklı koşulda in vivo ortamda yetiştirilmiştir. Hasat edilen bitkilerden, ilgili gen bölgelerindeki anlatım farklılıklarının tespiti için mRNA izolasyonu yapılmış ve cDNA çevrilmiştir. SYBR Green metodu ile Real-Time PCR analizi yapılmıştır. T.C. İstanbul Kültür Üniversitesi Bitki Biyoteknolojisi Laboratuvarı'nda gerçekleştirilen bu tezde, ülkemizde yoğun şekilde ekimi yapılan Osmancık - 97 çeltik çeşidi kullanılmıştır. Bu türe in vivo ortamda uygulanan çeşitli tuz miktarlarıyla, ilgili gen bölgelerinde meydana gelen anlatım farklılıklarının gösterilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Rice is the second most produced but the first most consumed plant in the world. Rice yield alters normal growth rates when it is subjected to various biotic and abiotic stress factors during growth stages. Plants evolved numerous molecular survival mechanisms against biotic and abiotic stress factors in order to maintain their durability. Gene expression alterations is one of these molecular mechanisms. In this present study, Osmancık - 97 rice variety was subjected to four different salinity conditions as 0, 60, 90 and 120 mM in in vivo conditions. mRNA of harvested plants were translated to cDNA and gene salinity tolerance related gene expression were evaluated through qRT-PCR method. In this thesis study which was conducted in T.C. Istanbul Kültür University Plant Biotechnology Laboratories, we evaluated Osmancık - 97 rice variety. It was aimed to determine expression profiles of salinity tolerance related genes.