Sihirli karenin amaçlarına ulaşmasında para politikası kanallarının etkinliği: Yemen ekonomisi üzerine ekonometrik bir uygulama
The effectiveness of monetary policy channels in achieving the objectives of magic square: An econometric analysis on Yemen economy
  1. Tez No: 730449
  2. Yazar: MAEEN ALİ SAİF ALHUWESH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HİLMİ ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı Yemen'de 1990-2016 döneminde para politikası kanallarının, sihirli kare yaklaşımını oluşturan ekonomik büyüme, işsizlik oranı, enflasyon oranı ve cari işlemler üzerindeki etkisini analiz etmektir. Bu kapsamda VAR yaklaşımı kullanılarak para arzı kanalı, faiz oranı kanalı, döviz kuru kanalı ve banka kredisi kanalının dört ekonomik değişken üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. VAR analizi sonucunda parasal kanal, döviz kuru kanalı ve faiz oranı kanalının ekonomik büyüme ve enflasyon üzerinde etkili olduğu, banka kredisi kanalının ise ekonomik büyüme ve enflasyon üzerinde etkili olmadığı belirlenmiştir. Diğer yandan, sadece faiz oranı kanalı işsizlik üzerinde zayıf bir etkiye sahip olduğu, diğer para politikası kanallarının işsizlik üzerinde etkili olmadığı tespit edilmiştir. Son olarak parasal kanal ile döviz kuru kanalının cari işlemler üzerinde etkili olduğu, faiz oranı kanalı ile banka kredisi kanalının ise cari işlemler üzerinde kayda değer bir etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak Yemen'de para politikası kararlarının reel ekonomiye aktarılmasında parasal kanal ile döviz kuru kanalının en etkili kanallar olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the impact of monetary policy channels on economic growth, unemployment rate, inflation rate and current account, which constitute the magic square approach in Yemen during the 1990-2016 period. In this context, the impact of money supply channel, interest rate channel, exchange rate channel and bank loan channel on four economic variables are analyzed using the VAR approach. The VAR analysis revealed that the monetary channel, the exchange rate channel and the interest rate channel are effective on economic growth and inflation, but the bank credit channel is not effective on economic growth and inflation. On the other hand, only the interest rate channel has a weak effect on unemployment, while other monetary policy channels have no effect on unemployment. Lastly, it has been determined that the monetary channel and the exchange rate channel have an effect on current account, while the interest rate channel and the bank loan channel do not have a significant effect on current account. Consequently, it has been concluded that the monetary channel and the exchange rate channel are the most effective channels in transmission of monetary policy decisions to the real economy in Yemen.