Racism, racial suppression, and dehumanization of 'the other' in Toni Morrison's the Bluest Eye and Leslie Silko Marmon's Ceremony
Toni Morrıson'un En Mavi Göz ve Leslie Marmon Silko'nun Seramoni adlı eserlerinde 'Diğerleri' olarak tanımlananların maruz kaldıkları ırkçılık, ırkçı baskıları ve insandışılaştırma
- Tez No: 730450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez, Frantz Fanon'un kuramını Siyah Ten-Beyaz Maske; ve Douglas'ın Kritik Irk Kuramını ni kullanarak Leslie Marmon Silko'nun Ceremony ve Toni Morrison'un The Bluest Eye romanlarının çalışmasını yapmayı amaçlamaktadır. Silko'nun romanında, kahramanı Tayo,“yarı beyaz ve yarı Kızılderili mirası”olarak tanımlanmaktadır. Tayo, Kızılderili toplumundan ve beyaz toplumdan sürgün edilmiştir. Ayrıca karışık ırkından dolayı haksız yere muamele görmüştür. The Bluest Eye'da Toni Morrison, Pocolayı beyaz ve siyah topluluklar tarafından dışlanan genç bir kız olarak ve beyaz toplumun siyah adamı kendinden nefret etmeye nasıl mahkûm ettiğini tanımlar. Pecola, bir karakter olarak, siyah kadınları temsil eder ve baskı ve ideolojinin vücut bulmuş halidir. Ek olarak, Beyazların Yerli Amerikalıları ve Afrikalı-Amerikalıları meta olarak ele alarak nasıl insanlıktan çıkardıklarını anlatır. Etnik Amerikan edebiyatını postkolonyal eleştiri merceğinden okumak, Afrika kökenli Amerikalı ve Yerli Amerikalı yazarlar tarafından yazılmış edebi metinleri daha iyi analiz etmemizi sağlayacaktır. Bu bağlamda makalem, bu metinlerin postkolonyal teori ve eleştirel ırk teorisi merceğinden nasıl okunabileceğini ve analiz edilebileceğini açıklamayı amaçlıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to attempt to read Leslie Marmon Silko's Ceremony and Toni Morrison's The Bluest Eye by use of Frantz Fanon's theory, the Black Skin-White Mask; and Richard Douglas's Critical Race Theory. In Silko's novel, the protagonist, Tayo was described as“half white and half Native American heritage”. He was exiled from Native American society and white society. Also, he was handled unfairly because of his mixed race. There is alike tension in The Bluest Eye when Toni Morrison describes Pocola as a young girl left out by white and black communities, and how the white community has convicted a black man of self-hatred. Pecola, as a character, represents black women, and she is the embodiment of oppression and ideology. In addition, how Whites dehumanized Native Americans and African-Americans by treating them as commodities. Reading ethnic American literature through the lens of postcolonial criticism will enable us to better analyze literary texts written by African American and Native American authors. In this condition, my study aims to explain how these texts can be read and analyzed through the lens of postcolonial theory and critical race theory.