Kütahya Dumlupınar Üniversitesi yerleşkesinde mikrotremor ve MASW yöntemleri kullanılarak yerel zemin özelliklerinin belirlenmesi
Determination of local soil properties using microtremor and MASW methods at Kutahya Dumlupinar University campus
- Tez No: 730512
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Depremlerin yapılarda hasar meydana getirmesinde, deprem kaynağının kinematik ve dinamik özellikleri, deprem dalgalarının geçtiği ortamların fiziksel ve geometrik özellikleri, gözlem noktasındaki sığ yer yapısının fiziksel ve yapısal özellikleri ile ortamın bölgesel davranış özellikleri önemli rol oynamaktadır. Bir yapının deprem gerilme dayanımının yüksek olabilmesi yapıya ait mühendislik hesaplarının yanısıra üzerine inşa edileceği zeminin özelliklerinin belirlenmesi ile sağlanmaktadır. Bu tez çalışmasında, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Kampüsü Yerleşkesindeiçerisinde Mikrotremor ve Çok Kanallı Yüzey Dalgaları (MASW) Yöntemleri uygulanarak yeraltına ait dinamik elastik özelliklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda çalışma alanı içerisinde 4 farklı noktada MASW ve 35 noktada ise mikrotremor ölçümleri yapılmıştır. Ölçüm noktalarının yerleri çalışma alanının yerel zemin özelliklerini detaylı ve net olarak ortaya koyabilmek amacıyla hem birkaç hat oluşturacak hem de tüm yerleşkeyi kapsayacak şekilde belirlenmiştir. Hatlar boyunca Mikrotremor ve MASW sonuçları beraber değerlendirilerek çalışma alanına ait zemin durumu tanımlanmış, Mikrotremor kayıtlarının Y/D eğrilerinden Zemin Hakim Frekansı, Zemin Hakim Titreşim Periyodu ve Büyütme değerleri elde edilerek bu parametrelere ait dağılım haritaları oluşturulmuştur. Hatlar boyunca yapılan değerlendirmeler sonucunda çalışma alanı, kuzeybatısından hemen hemen orta kısmına kadar orta sağlam (sağlam) kaya, güneydoğusunda orta sağlam kaya üzerinde sığda (ilk birkaç metrede) nispeten daha zayıf özellikli bir zon ve orta kısım ile güneydoğusu arasında bir geçiş zonu şeklinde tanımlanmıştır. Y/D eğrilerinden elde edilen Zemin Hakim Frekans, Zemin Hakim Titreşim Periyodu ve Büyütme haritalarıda bu sonucu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The kinematic and dynamic properties of the earthquake source, the physical and geometric properties of the environments through which the earthquake waves pass, the physical and structural properties of the shallow place structure at the observation point and the regional nature characteristics of the environment play an important role in the damage caused by earthquakes to the structures. The high earthquake stress resistance of a structure is ensured by determining the characteristics of the ground on which it will be built as well as the engineering calculations of the structure. In this thesis study, it is aimed to determine the dynamic elastic properties of the underground by applying Microtremor and Multichannel Surface Waves (MASW) Methods within Kütahya Dumlupınar University Evliya Çelebi Campus. In this context, MASW measurements were taken at 4 different points within the study area and Microtremor measurements were recorded at 35 distinguished points. The locations of the measurement points have been determined to form several lines and to cover the entire campus in order to reveal the local ground characteristics of the working area in detail. Microtremor and MASW results were evaluated together following the lines while the ground condition of the working area was defined, Ground Dominant Frequency, Ground Dominant Vibration Period and Magnification values were obtained from the H/V curves of the microtremor records in order to create distribution maps of these parameters. As a result of the evaluations made along the lines, the study area was defined as medium intact rock from the northwest to almost the middle part, a relatively weaker zone in the shallow (in the first few meters) on the middle solid rock on the southeast and a transitional zone between the middle part and the southeast. Ground Dominant Frequency, Ground Dominant Vibration Period and Magnification maps obtained from H/V curves also support this result.