Erektil disfonksiyonlu hastalarda serum endocan düzeyinin erektil disfonksiyon şiddeti ve tedaviye yanıt ile ilişkisinin belirlenmesi
The relationship between serum endocan level and erectile dysfunction severity and response to treatment
- Tez No: 730518
- Danışmanlar: PROF. DR. BERAT CEM ÖZGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç Erektil disfonksiyon, dünya üzerinde çok sayıda erkekte görülen ve yaşam kalitesini etkileyen bir sağlık sorunudur. Patofizyolojisinde birçok neden bulunmakla birlikte en sık suçlanan neden endotel disfonksiyonur. Erektil disfonksiyon tanısında çeşitli yöntemler kullanılmakla birlikte henüz bir biyokimyasal belirteç kullanılmamaktadır. Endocan ise son yıllarda şiddetli erektil disfonksiyonu olanlarda yüksek saptanmış olan bir endotel hasar belirtecidir. Bu çalışmada amacımız erektil disfonksiyonlu hastalarda serum endocan düzeyinin erektil disfonksiyonun şiddeti ve tadalafil tedavisine yanıt ile olan ilşkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntemler Erektil disfonksiyon şikayeti ile üroloji polikliniğimize başvuran ve çalışma için kriterlerimizi sağlayan 112 olgu hasta grubuna ve erektil disfonksiyonu olmayan 30 olgu kontrol grubuna alınarak toplam 142 hasta ile çalışmamız gerçekleştirildi. Hasta grubu IIEF-5 skorlarına göre şiddetli- orta ve hafif ED olmak üzere gruplara ayrıldı. Olgular anamnezleri alınarak fizik muayeneleri gerçekleştirildi ve hasta grubu günlük tadalafil 5 mg ve ilişki öncesi 20 mg tedavileri basit rastgeleleştirme yöntemi ile verildikten 1 ay sonra kontrole çağrıldı. Tüm olguların tedavi öncesi ile kontrole gelenlerin tedavi öncesi ve tedavi sonrası 1'inci aylardaki endocan düzeyleri, IIEF-5 skorları, Beck Depresyon Ölçeği skorları, IPSS skorları ve cinsel ilişki için yeterli ereksiyon düzeyine ulaşma durumları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim Erectile dysfunction is a health problem that affects many men around the world and affects their quality of life. Although there are many causes in its pathophysiology, the most common cause is endothelial dysfunction. Although various methods are used in the diagnosis of erectile dysfunction, a biochemical marker is not used yet. Endocan is an endothelial dysfunction marker that has been found to be high in patients with severe erectile dysfunction in recent years. In this study, our aim is to determine the relationship between serum endocan level and severity of erectile dysfunction and response to tadalafil treatment in patients with erectile dysfunction. Materials and Methods Our study was carried out with a total of 142 patients, including 112 patients who applied to our urology outpatient clinic with the complaint of erectile dysfunction and met our criteria for the study, and 30 patients without erectile dysfunction were included in the control group. The patient group was divided into groups as severe, moderate and mild ED according to their IIEF-5 scores. The patients' anamnesis was taken and their physical examinations were performed, and the patient group was called for control 1 month after the daily tadalafil 5 mg and on demand 20 mg treatments were given by simple randomization method. Endocan levels, IIEF-5 scores, Beck Depression Inventory scores, IPSS scores, and achieving an erection sufficient for sexual intercourse were compared in all cases before treatment and in those who came to the follow-up visit in the first month after treatment.