Tıkayıcı uyku apne sendromlu obez olmayan hastalarda etyolojide primer aldosteronizm ve akromegali olabilir mi?
Does non-obese patient with obstructive sleep apnea syndrome have primary hyperaldosteronism and acromegaly?
- Tez No: 730523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÜNÜBOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç ve Hipotez: Tıkayıcı Uyku Apne Sendromu (TUAS); sistemik hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık gibi morbiditelere sebep olduğu için tanı koyulup tedavi edilmesi gereken bir sendromdur. TUAS en çok obezitesi olan hastalarda görülmektedir. TUAS'lı hastalarda etyolojide son dönemlerde primer aldosteronizm (PH) ve akromegali olabileceği belirtilmektedir. Bu çalışmada obezitesi olmayan TUAS'lı hastalarda PH ve akromegali taraması yapılması amaçlandı. Yöntem: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Uyku Merkezine Şubat-Temmuz 2021 tarihleri arasında başvurmuş obezitesi olmayan TUAS tanısı konulmuş hastalar çalışmaya alındı. Hastaların eşlik eden komorbid durumları, vücut kitle indeksi, apne hipopne indeksi kaydedildi. Plazma aldosteron (PA)/plazma renin aktivitesi (PRA) oranı ve IGF-1 düzeyleri değerlendirildi. İstatistiksel analizler SPSS'e kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Purpose and Hypothesis: Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) is a syndrome that needs to be diagnosed and treated because it causes morbidities such as systemic hypertension and cardiovascular disease. OSAS is most common in patients with obesity. It has been stated recently that primary aldosteronism (PH) and acromegaly may be present in the etiology of patients with OSAS. In this study, it was aimed to screen OSAS patients without obesity for PH and acromegaly. Methods: Patients diagnosed with OSAS without obesity who applied to Aydın Adnan Menderes University Neurology Department Sleep Center between February and July 2021 were included in the study. Comorbid conditions, body mass index, apnea hypopnea index of the patients were recorded. Plasma aldosterone (PA)/plasma renin activity (PRA) ratio and IGF-1 levels were evaluated. Statistical analyzes were recorded in SPSS.