Polikistik over sendromu (PKOS) olan kadınların diyet kalitesi, insülin direnci ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of diet quality, insulin resistance, and quality of life in women with polycystic ovary syndrome (PCOS)
  1. Tez No: 730525
  2. Yazar: DİDEM GENÇAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı, Polikistik Over Sendromu (PKOS) olan kadınların diyet kalitelerinin, insülin direnci görülme durumlarının ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya 19-40 yaş arasındaki, Rotterdam kriterlerine göre PKOS tanısı konmuş 37 vaka grubu (VG) ile 37 kontrol grubu (KG) dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında, VG ve KG'ye sağlık bilgileri, genel bilgiler, fiziksel aktivite durumu, antropometrik ölçümler, biyokimyasal bulgular, beslenme alışkanlıkları, 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı ve besin tüketim sıklığı bilgilerinin yer aldığı anket formu kullanılmıştır. Ayrıca VG'ye yaşam kalitelerini ölçmek amacıyla PCOSQ-50 ölçeği uygulanmıştır. Diyet kalitesi SYİ-15'e göre hesaplanmıştır. PKOS'lu kadınların vücut ağırlığı, BKİ değerleri, vücut yağ yüzdeleri, bel/kalça oranları, bel çevreleri ve bel/boy oranları KG'deki kadınlara göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p0.05). Toplam diyet kalitesi puanı ortalama olarak PKOS grubunda 59.59±11.40, KG'de 69.54±1.038 olarak hesaplanmıştır. KG'nin diyet kalitesi PKOS grubundan anlamlı derecede yüksektir (p=0.001).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the diet quality, insulin resistance incidence and quality of life of women with PCOS. The study included 37 patient groups (PG) and 37 control groups (CG), aged 19-40 years, diagnosed with PCOS according to the Rotterdam criteria. A questionnaire was used to collect data, which included health information, general information, physical activity status, anthropometric measurements, biochemical findings, nutritional habits, 24-hour retrospective food consumption record and food consumption frequency information for PG and CG. In addition, the PCOSQ-50 scale was applied to PG to measure their quality of life. Diet quality was calculated according to HEI-15. Body weight, BMI values, body fat percentages, waist/hip ratios, waist circumferences and waist/height ratios of women with PCOS were found to be significantly higher than women in the CG (p>0.05). While the mean BMI values of individuals in CG were 22.61±4.06 kg/m2, it was calculated as 26.87±6.55 kg/m2 in individuals in PG. In %13.5 of the individuals in the CG; insulin resistance was found in 45.9% of individuals with PCOS. The mean HOMA-IR value of the PCOS group was 2.79±2.06, and 1.86±0.72 for the CG. A negative relationship was observed between insulin resistance, diet quality and quality of life. There was no significant difference between the energy and macronutrients taken by the participants in the study (p>0.05). The mean total diet quality score was calculated as 59.59±11.40 in the PCOS group and 69.54±1.038 in the CG. The diet quality of the CG was significantly higher than the PCOS group (p=0.001).