Premenopozal ve postmenopozal kadınların osteoporoz bilgi düzeyleri, kalsiyum alımlari ile obezite durumlarının ı̇ncelenmesi
Examination of osteoporosis knowledge levels, calcium intake and obesity status of premenopausal and postmenopausal women
  1. Tez No: 730570
  2. Yazar: AYŞENUR ÖZÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAL ERZURUM ALİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, premenopozal ve postmenopozal kadınların osteoporoz bilgi düzeyleri, kalsiyum alımları ile obezite durumlarının değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışma, Nisan 2021-Ekim 2021 tarihleri arasında 150 premenopozal, 150 postmenopozal toplam 300 kadın ile gerçekleştirilmiştir. Bireylerin genel özelliklerini, sağlık bilgilerini, beslenme alışkanlıklarını, antropometrik ölçümlerini, osteoporoz bilgi düzeylerini ve fiziksel aktivite durumlarını saptamak amacıyla hazırlanan anket formu çevrimiçi olarak uygulanmıştır. Bireylerin osteoporoz bilgi düzeyini ölçmek için Osteoporoz Bilgi Testi (OBT), fiziksel aktivite düzeyini belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) kullanılmıştır. Günlük enerji ve besin ögesi alımını belirlemek için 24 saatlik besin tüketim kaydı alınmıştır. Postmenopozal gruptaki kadınların yaş ortalaması 55.70±5.74 yıl, premenopozal gruptaki kadınların yaş ortalaması 33.13±9.89 yıl olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate osteoporosis information levels, calcium intake and obesity status of premenopausal and postmenopausal women. The study was carried out with a total of 300 women, 150 premenopausal and 150 postmenopausal dec April 2021-October 2021. A questionnaire prepared to determine the general characteristics of individuals, their health information, eating habits, anthropometric measurements, osteoporosis information levels and physical activity status was applied online. In order to measure the level of osteoporosis knowledge of individuals, the Osteoporosis Knowledge Test (OBT) was used, and the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) was used to determine the level of physical activity. A 24-hour nutrient consumption record was taken to determine daily energy and nutrient intake. The mean age of the women in the postmenopausal group was 55.70±5.74 years, and the mean age of the women in the premenopausal group was 33.13±9.89 years.