Meme kanserli hastalarda intrakraniyal parankimal metastazların adc histogram analizleri ile patolojik özelliklerinin retrospektif olarak korelasyonu
Correlations between adc histogram analyses of intracranial parenchymal metastases and pathological properties of breast cancer
  1. Tez No: 730571
  2. Yazar: DİBA SAYGILI ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU SAVRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Amaç: Bu çalışmada, meme kanserinin beyin metastazlarının ADC histogram parametrelerinin, primer kitlenin histopatolojik ve immunohistokimyasal özellikleriyle ilişkisini araştırmak hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: 18 yaşından büyük, histopatolojik olarak tanısı meme kanseri olarak doğrulanmış, 1.5 Tesla MR cihazı ile intrakraniyal parankimal metastaz saptanmış 49 hastanın seçilen 55 lezyonuna yönelik ADC histogram analizi uygulanmıştır. Hasta yaşı, konvansiyonel MRG bulguları(metastaz lokalizasyonu, lezyonun morfolojisi ve maksimum çapı) ve elde edilen ADC histogram parametreleri(voksel sayısı, hacim, ADCmin, ADC%10, ADC%25, ADC%50, ADC%75, ADC%90, ADCmax, skewness, kurtozis, entropi) ile primer kitlelerin histopatolojik(subtip, derece, lenfovasküler invazyon) ve immunohistokimyasal verileri(ER/PR/HER-2/ki-67/moleküler subtip) karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was investigating the relationship between the ADC histogram parameters of brain metastases of breast cancer and histopathological and immunohistochemical features of the primary tumor. Material and Method: ADC histogram analysis was performed for 55 selected lesions of 49 patients whose histopathological diagnosis was confirmed as breast cancer, and who had intracranial parenchymal metastases with a 1.5 Tesla MR device. ADC histogram parameters of metastases (voxel count, volume, ADCmin, ADC%10, ADC%25, ADC%50, ADC%75, ADC%90, ADCmax, skewness, kurtosis, entropy) compaired patient age, conventional MRI findings (localization, morphology and maximum diameter of the lesion(Dmax)), histopathological(subtype, grade, lymphovascular invasion) and immunohistochemical(ER/PR/HER-2/ki-67 status, molecular subtype) data of the primary masses.