Hemşirelerin bütüncül hemşirelik yeterliliği ve mesleğe bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between nurses'holistic nursing competence and professional commitment
  1. Tez No: 730593
  2. Yazar: EDANUR AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin bütüncül hemşirelik yeterlilikleri ve mesleğe bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmış tanımlayıcı ilişkisel bir çalışmadır. Araştırmamızda hemşirelere Bütüncül (Holistik) Hemşirelik Yeterlilik Ölçeği ve Hemşirelikte Mesleğe Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verileri 31.05.2021- 01.01.2022 tarihler arasında yüz yüze dağıtılan form ve ölçekler ile tamamlanmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara'da bir hastanenin 31.05.2021 ve 01.01.2022 tarihleri arasında çalışmakta olan hemşireleri oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini araştırmayı katılmayı kabul eden 207 hemşire oluşturmuştur. Veriler; frekans analizleri, Shapirowilks normallik testi, Wilcoxon“signrank testi, one-way ANOVA ve Mann-Whitney U testi, ortanca ki-kare,”Spearman ve Kruskal- Wallis testleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive-relational study conducted to examine the relationship between nurses' holistic nursing competencies and their commitment to the profession. Holistic Nursing Competence Scale and Nursing Professional Commitment Scale were used in our study. The research data were made with the forms and scales distributed face to face between the dates 31.05.2021-01.01.2022. The population of the research consisted of nurses working in a hospital in Ankara between the31st of May, 2021 and the 1st of Jan, 2022. The sample of the study consisted of 207 nurses who agreed to participate in the study. There while data were evaluated, it was analyzed get into using Shapiro Will normality test, Wilcoxon sign rank test, oneway ANOVA, Mann Withney U test and also number and percentage values, median chi-square test, Spearman and Kruskal- Wallis test.