Hatay koşullarında farklı keten (Linum usitatissimum L.)çeşitlerinde farklı ekim sıklığının verim ve verimunsurlarına etkisi
The effects of different sowing frequency on yield and yieldcomponents of linen varieties in Hatay conditions
- Tez No: 730651
 - Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ İŞLER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 44
Özet
Farklı keten çeşitlerinde farklı ekim sıklığının verim ve verim unsurlarına etkisini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışma, 2019-2020 ekim sezonunda kışlık olarak Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tel-Kaliş araştırma ve uygulama alanında yürütülmüştür. Araştırma, bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 yinelemeli olarak kurulmuştur. Denemede 4 farklı ekim sıklığı (15cm, 30cm, 45cm, 60cm) ve 2 farklı keten çeşidi (Beyaz Gelin, Kara Kız) kullanılmıştır. Ekim sıklığı ana parsellere çeşitler alt parsellere yerleştirilmiş ve çeşitli özellikler incelenmiştir. Yapılan istatistiki analiz sonucunda incelenen özelliklerin farklı seviyelerde önemli olduğu belirlenmiştir. Kapsül sayısı (44.63 adet/bitki), kapsüldeki tohum sayısı (9.31 adet), protein oranı (%21.07) bakımından 45 cm ekim sıklığında en yüksek değerler elde edilmiştir. Kara Kız çeşidinde kapsüldeki tohum sayısı fazla olduğu halde yağ oranının düşük olduğu tespit edilmiştir. Bitki boyu (81.28 cm), protein oranı (%21.44) bakımından 30 cm ekim sıklığında en yüksek değerler elde edilirken, teknik sap uzunluğu (58.46 cm), tohum verimi (233.75 kg/da), yan dal sayısı (5.26 adet/bitki) bakımından 15 cm ekim sıklığında en yüksek değerler elde edilmiştir. Bin tane ağırlığı (7.87 g) bakımından 60 cm ekim sıklığında en yüksek değerler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine yield and yield components of linen varieties during the 2019-2020 winter season in Hatay Mustafa Kemal University Research Field. The experiment was designed as split plot design with three replications. Plant densities (15cm, 30cm, 45cm, 60cm) were placed in main plots and linen varieties (Beyaz Gelin, Kara Kız) in sub plots. As a result of the statistical analysis, it was determined that the characteristics investigated were significant at different levels. The highest number of capsules per plant (44.63), the number of seeds in the capsule (9.31) and protein ratio (21.07%) were obtained from 45 cm. The highest number of seeds in the capsule and the lowest oil ratio were obtained from Kara Kız. Technical stem length (58.46 cm), seed yield (233.75 kg/da), number of branches per plant (5.26) were obtained from 15 cm while the highest plant height (81.28 cm) and protein ratio (21.44%) from 30 cm. Besides, the highest 1000-seed weight (7.87 g) were observed at 60 cm.