Farklı sıcaklıklarda tohum ön uygulamalarının kantaron (Hypericum perforatum L.) bitkisinin çimlenmesi üzerine etkisi ve bazı morfolojik özelliklerinin belirlenmesi
The effect of seed pre-applications on germination of st.john's wort (Hypericum perforatum L.) at different temperatures and determination of some morphological properties
- Tez No: 730670
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AYANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı sıcaklıklarda tohum ön uygulamalarının kantaron (Hypericum perforatum L.) bitkisinin çimlenmesi üzerine etkisi ve bazı morfolojik özelliklerinin belirlenmesiyle birlikte, tohumların çimlenme oranlarını arttırmaktır. Çalışmada pek çok kültür bitkisinde de olumlu sonuçların alındığı bazı priming uygulamaların (su aldırma ve büyüme düzenleyicisi uygulaması gibi ön uygulamaların) kantaron bitkisi tohumlarının çimlenmeleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Denemede tohumlara 11 farklı ön uygulama yapılmıştır. Bu uygulamalar; 5 hidropriming (farklı bekletme ve kurutma sürelerinde - su uygulaması), 5 farklı dozda GA3 (50, 100, 250, 500 ve 1000 ppm) ve kontrol (hiç uygulama yapılmamış) uygulamalarıdır. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre, 25 ºC sıcaklıkta en yüksek çimlenme oranı % 89.25 ile 1000 ppm GA3 uygulamasında, en kısa ortalama çimlenme süresi 7.14 gün ile 1000 ppm GA3 uygulamasında, en kısa T50 süresi 4.61 gün ile 1000 ppm GA3 uygulamasında ve en fazla çıkış oranı % 76.71 ile kontrol uygulamasından elde edilmiştir. 15 ºC sıcaklıkta ise en yüksek çimlenme oranı % 49 ile 1000 ppm GA3 uygulamasında, en kısa ortalama çimlenme süresi 11.75 gün ile 48 saat suda bekletme, 48 saat kurutma uygulamasında ve en kısa T50 süresi 9.32 gün ile 50 ppm GA3 uygulamasında elde edilmiştir. Kantaron bitkisinin çimlendirme çalışmalarında GA3 uygulamalarının faydalı olduğu sonucuna varılmıştır. Yapılan tarla gözlemleri sonucunda ise bitki boyu 24-64 cm, çiçekli dal sayısı 60-164 adet/bitki, yaş herba verimi 69-205 g/bitki, kuru herba verimi 24-77 g/bitki, çiçekli üst taze herba verimi 70-127 g/bitki ve çiçekli üst kuru herba verimi ise 18-39 g/bitki arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to increase the germination rate of seeds by determining the effect of seed pre-treatments at different temperatures on the germination of St. John's Wort (Hypericum perforatum L.) and determining some morphological characteristics. In the study, it was aimed to determine the effects of some priming applications (pre-applications such as water absorption and growth regulator application) on the germination of St. John's Wort. In the experiment, 11 different pre-treatments were applied to the seeds. 5 hydropriming (water application with different soaking and drying durations), 5 different doses of GA3 (50, 100, 250, 500 and 1000 ppm) applications and control (no application). According to the results obtained in the study, at 25 ºC, the highest germination rate is 89.25% in 1000 ppm GA3 application, the shortest average germination time was 7.14 days in 1000 ppm GA3 application, the shortest T50 time is 4.61 days in 1000 ppm GA3 application and the highest emergence rate was obtained from control application with 76.71%. At 15 ºC, the highest germination rate was obtained with 49% in 1000 ppm GA3 application, the shortest average germination time was 11.75 days with 48 hours in water, 48 hours drying application and the shortest T50 time was obtained with 9.32 days in 50 ppm GA3 application. In the germination studies of St. John's Wort, it was concluded that GA3 applications were beneficial. As a result of the field observations, the plant height was 24-64 cm, the number of flowering branches was 60-164 per plant, the fresh herb yield was 69-205 g/plant, the dry herb yield was 24-77 g/plant, the flowering top fresh herb yield was 70-127 g/plant and the flowering top dry herb yield was found to be between 18-39 g/plant.